محمدنعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، در مصاحبه اختصاصی با خامه پرس گفت که هیئت‌های مذاکره‌کننده دو طرف دیدارهای باهم داشته‌اند، اما تاکنون به توافقی دست نیافته‌اند.

به گفته سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، جلسات هر دو هیئت پس از مدت‌ها آغاز شده، اما تاهنوز توافقی حاصل نشده‌است.

او گفت: «خبر خوب این است که دو طرف مدت طولانی است که باهم دیدار می‌کنند، اما در حال حاضر نمی‌توانم در مورد حصول توافق چیزی بگویم.»

آقای وردک همچنان در ارتباط به کنفرانس جنوا گفت که گروه طالبان چند روز پیش یک بیانیه‌ در این رابطه صادر کرده‌بود مبنی بر اینکه جامعه جهانی باید به حمایت از طالبان نیز ادامه دهند.

او علاوه کرد که هیچ پاسخی به این بیانیه داده نشده و نیز به آن‌ها برای شرکت در این کنفرانس سهمی داده نشده‌است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، سفر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به کابل را مهم خواند و افزود که برقراری روابط با همه کشورهای همسایه، برای افغانستان مفید خواهد بود.

وی در این رابطه گفت: «مهم است که همه کشورهای همسایه روابط خوبی با افغانستان داشته باشند، به ویژه پاکستان که همسایه افغانستان است و روابط خوب با این کشور برای افغانستان مفید واقع می‌شود.»

آقای وردک همچنان در مورد برقراری آتش‌بس در جریان مذاکرات گفت، تا زمان که علل و عوامل جنگ مشخص نشود، رسیدن به توافق روی آتش‌بس دشوار است.

او اضافه کرد: «جنگ در افغانستان از 20 سال به این سو ادامه دارد، اما پیش از این چرا مردم در مورد آتش‌بس سخن نمی‌گفتند، در صورت که در آن زمان نیز افغان‌های بی‌گناه کشته می‌شدند؟»
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در ارتباط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت كه توافق‌نامه صلح آن‌ها با دولت آمریكا صورت گرفته، نه با دونالد ترامپ.

او بیان داشت: «توافق صلح یک تغییر بزرگ بود و جنگ را متوقف کرد، این توافق نه با دونالد ترامپ، بلکه با دولت ایالات متحده آمریکا صورت گرفته‌است. ما معتقدیم که دولت بایدن به این توافق‌نامه احترام می‌گذارد، اما در صورت نپذیرفتن این توافق از سوی دولت آقای بایدن، جنگ ما علیه ایالات متحده از سر گرفته خواهد شد و تا زمانی که آن‌ها از افغانستان خارج نشوند ادامه خواهد یافت.»

آقای وردک همچنان در مورد تفاوت میان طالبان فعلی و طالبان 20 سال پیش نیز گفت: «20 سال پیش نیز، طالبان به مردم حقوق‌شان را داده‌اند. در زمان حکومت طالبان، زنان تحصیل می‌کردند و در چوکات پولیس خدمت می‌کردند. طالبان هنوزهم آماده است تا در چهارچوب شریعت اسلامی، حقوق زنان را بدهند، اما زمان که نظام اسلامی برپا شود.»

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ابراز امیدوارای کرد که گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی به زودی به یک نتیجه مثبت برسند، اما او در عین حال تاکید کرد که این روند بسیار زمان بر است.


او در این رابطه افزود: «ما پس از دو سال مذاکره با ایالات متحده به توافق رسیدیم، بنابراین حل مسئله بین افغان‌ها مدتی طول می‌کشد، زیرا جنگ در این کشور 20 سال است که ادامه دارد.»

وی در پاسخ به پرسش آخر خامه پرس مبنی بر مشروعیت جنگ جاری در افغانستان گفت، تا زمانی که افغانستان از اشغال نیروهای خارجی ازاد نشود، این جنگ ادامه داشته و مشروعیت خواهد داشت.

آقای وردک پیرامون تلفات غیرنظامیان نیز خاطرنشان ساخت، این درست است که در جریان جنگ افراد غیرنظامی کشته می‌شوند، اما این به این معنی نیست که افراد ملکی به گونه عمدی هدف قرار می‌گیرند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر علاوه کرد، تا زمان که یک نظام اسلامی در افغانستان روی کار نیاید و اشغال خارجی‌ها خاتمه پیدا نکند، جنگ در افغانستان ادامه خواهد داشت.