امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور می‌گوید که شهرداری کابل طرح بدیل «سینمای پارک» را در اختیار دارد، اما نیاز به مشوره نهادهای فرهنگی و مهندسی دارد.

آقای صالح در جلسه «06:30» امروز (سه‌شنبه، 20 عقرب) خود گفته است که شهرداری کابل منتظر نظریات تخنیکی شما از دید مهندسی، محیط زیستی و فرهنگی  است تا بتواند طرح بدیل برای پُرسازی جای خالی سینما پارک را عملی کند.

او علاوه کرده شهرداری کابل طرحی را در اختیار دارد که می‌خواهد در مشوره با تمام نهادهای فرهنگی و مهندسی درمیان گذاشته و اجرا کند.

معاون نخست رییس جمهور بیان داشته است که تماس‌های مکرر با اتحادیه مهندسان و فرهنگیان کشور در زمینه طرح بدیل صورت گرفته است.

به گفته آقای صالح، طرح بدیل سینمای پارک همه خواسته‌های معقول شهروندان کابل، اعم از هم‌شهریان نو و کهنه را در خود خواهد داشت.

او در پاسخ به انتقادات مردم نسبت به تخریب سینما پارک گفته است: «نستالژی‌ها و خاطرات همه قابل درک و احترام است. تعدادی از حافظه جمعی یاد کرده‌اند. ما به حافظه جمعی نو نیز نیاز داریم و باید از فضاهای موجود استفاده حداکثری و مطابق به خواست فرهنگی و تمدنی ما صورت گیرد.»

معاون نخست رییس جمهور تأکید کرده است یک بار دیگر خاطرنشان می‌سازم که سینمای پارک شهر نو یک ساختمان چوب‌پوش، فرسوده و غیرقابل بازسازی بود و از دید فضا، امکان استفاده از آن با مقاصد امروز وجود نداشت.

آقای صالح در واکنش به انتقادهای برخی چهره‌های فرهنگی و هنری کشور گفته است که به نظریات‌تان ارج قایل هستم و در ‌عین‌حال لحظه‌هایی می‌رسد که کفایت و کارایی مهم‌تر از محبوبیت وعوامگرایی است.

سینمای پارک در ساحه پارک شهر نو کابل، یکی از سینماهای قدیمی کشور بود، اما در این اواخر بنابه فرسودگی و عدم رسیدگی به ساختمان آن، در وضعیت بدی قرار داشت.

در نهایت شهرداری کابل تصمیم به تخریب این سینما گرفت، تصمیمی که با واکنش‌های زیادی در میان مردم و جامعه فرهنگی و هنری کشور مواجه شد.