بعد از ظهر روز گذشته (شنبه، سوم عقرب) یک حمله کننده انتحاری بر مرکز آموزشی «کوثر دانش» در ساحه پل خشک از مربوطات حوزه سیزدم امنیتی پولیس شهر کابل حمله کرد.

وزارت صحت عامه آخرین آمار قربانیان حمله تروریستی بر مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب کابل را ۲۴ کشته و ۴۶ نفر زخمی اعلام کرده است.

اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز (یک‌شنبه، چهارم عقرب) به خامه پرس گفت که آخرین آمار از تلفات حادثه دیروز ۲۴ تن کشته و ۴۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

این در حالی است که براساس اعلام  شب گذشته وزارت امور داخله، در نتیجه این حمله انتحاری ۱۸ نفر کشته و ۵۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان دست داشتن این گروه را در حمله انتحاری دیروز در غرب کابل رد کرده و گفته که این رویداد ارتباطی به جنگ‌جویان گروه طالبان ندارد.

اما ارگ ریاست جمهوری با محکوم کردن حمله انتحاری بر مرکز آموزشی کوثر دانش، طالبان را مسوول این رویداد دانسته است.

براساس خبرنامه ارگ، رییس جمهور غنی با انتقاد شدید از رویکرد طالبان، گفته است که این گروه برخلاف تمام تعهدات خود، همچنان بر کشتار غیرنظامیان و تخریب تاسیسات عامه ادامه می‌دهند.

در خبرنامه ارگ آمده است: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان این حملات وحشیانه را شدیداً محکوم می کند و می افزاید که علیرغم فیصلۀ لویه جرگۀ مشورتی صلح و تایید رهایی ۶۱۰۰ تن از زندانیان طالبان و خواست مکرر مردم، دولت افغانستان و جامعه بین المللی برای ختم جنگ و خونریزی و اینکه طالبان به آتش بس دایمی تن دهند و از جنگ و خشونت دست بکشند، مردم ما هنوز هم شاهد خشونت و ادامه جنگ نامشروع آنان می باشند.»

درهمین حال داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز با محکوم کردن حمله انتحاری روز گذشته بر مرکز آموزشی کوثر دانش، گفته است: « تروریستان بزدل و خداناباور، با حمله به کودکان و دانش‌آموزان بی‌گناه و مظلوم، نشان دادند که به هیچ آئیین و اصولی پای‌بند نیستند.»

درهمین حال گروه تروریستی داعش مسوولیت حمله انتحاری بر مرکز آموزشی کوثر دانش در ساحه دشت برچی را برعهده گرفته‌اند.

این مرکز آموزشی پیش از این نیز هدف یک حمله انتحاری قرار گرفته بود و مسوولیت آن را گروه تروریستی داعش به عهده گرفته بود.