دو شرکت «آسترازنکا» و «جانسون اند جانسون» اعلام کردند که آزمایش‌های بالینی مرحله سوم خود را بر روی داوطلبان واکسن کروناویروس در امریکا از سر می‌گیرند.

آزمایش‌های بالینی شرکت آسترازنکا پس از آن متوقف شد که در اوایل ماه سپتمبر یک داوطلب بریتانیایی، پس از دریافت واکسن این شرکت دچار ضایعه نخاعی شد.

 همچنان آزمایش‌های بالینی شرکت جانسون اند جانسون نیز در ۱۲ اکتبر پس از بیماری نامشخص در یکی از داوطلبان دریافت واکسن این شرکت به طور موقت متوقف شد.

ناگفته نماند آزمایش‌های بالینی شرکت آسترازنکا که با همکاری دانشگاه آکسفورد اقدام به تولید واکسن کرونا می‌کند، ماه گذشته در کشورهای بریتانیا، برزیل و آفریقای جنوبی از سر گرفته شد، اما در امریکا همچنان متوقف باقی ماند.

درهمین رابطه پل مانگو، معاون رییس ستاد سیاست‌گذاری وزارت بهداشت و خدمات انسانی امریکا گفته است که ما نسبت به از سرگیری آزمایش‌های بالینی شرکت‌های آسترازنکا و جانسون اند جانسون در سریع‌ترین زمان ممکن بسیار خوشبین هستیم.

بنابراین شرکت‌های مذکور به جمع دو شرکت «مدرنا» و «فایزر» پیوستند که پیش از این اعلام کرده بودند، قصد دارند پس از ۱۵ نوامبر درخواست استفاده اضطراری از واکسن تولید شده خود را ارایه کنند.

شرکت داروسازی مدرنا به روز پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام کرده بود که آزمایش از ۳۰ هزار داوطلب را به پایان رسانده است.

شرکت جانسون اند جانسون پیش‌بینی می‌کند که آزمایش‌های خود در ایالات متحده امریکا را از روز دوشنبه یا سه‌شنبه از سر بگیرد و امیدوار است که یک واکسن کارا را تا پایان سال ۲۰۲۰ یا اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی ارایه کند.

این درحالی است که همه‌گیری کوید۱۹ بسیاری از کشورهای جهان را با چالش جدی مواجه ساخته و تاکنون بیشتر از یک میلیون قربانی گرفته است.