محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور با انتقاد از گروه طالبان می‌گوید که این گروه هنوزهم به خشونت‌های خود ادامه می‌دهند و به روایت کاذب فتح در میدان‌های نبرد باور دارند.

رییس جمهور غنی امروز (چهارشنبه، سی‌ام میزان) با حضور در مجلس نمایندگان، نامزدوزیران پیشنهادی حکومت را جهت گرفتن رای اعتماد به این مجلس معرفی کرد.

دراین نشست آقایان صالح و دانش معاونان رییس جمهور و حمدالله محب، مشاور امنیت نیز آقای غنی را همراهی می‌کردند.

رئیس جمهور غنی در مراسم معرفی نامزد وزیران به مجلس نمایندگان گفت که تفاهم و هماهنگی کامل، بین قوه مقننه و قوه اجرائیه، ضرورت امروز و استحکام فردای نظام جمهوری اسلامی ما است. از این‌رو تفاهم و هماهنگی ضرورت به پا بندی، به صلاحیت‌ها، وظایف، اصول و ضوابط قانون اساسی دارد.

وی با اشاره به نسل جوان کشور افزود که تفکر و اندیشۀ این نسل از زنان و مردان کشور، محصول بیست سال گذشته جمهوری اسلامی افغانستان است، اما باوجود همه مشکلات، این نسل آینده محور و نظام محور است.

رییس جمهور تاکید کرد که حمایت امریکا از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داشت و این موضوع در جنگ اخیر هلمند روشن شد.

اقای غنی همچنان علاوه نمود که هیچ تغییری در حمایت‌های امریکا و سایر کشورها از دولت افغانستان به وجود نیامده و مقام‌های بلندپایه امریکایی وعده همکاری‌های دوامدار را داده‌اند.

او در بخش از سخنان خود در مورد زنان گفت که زنان افغانستان هرگز به عقب برنخواهند گشت، زیرا آنان ثابت کرده‌اند که ظرفیت مدیریت، وزارت و سفارت را دارند.

رییس جمهور غنی وضعیت کنونی کشور را محصول اشتباهات طالبان دانست که از اسامه بن لادن، رهبر گروه تروریستی القاعده حمایت کردند.

آقای غنی همچنان خاطرنشان کرد که در موجودیت فساد گسترده اداری، میلیاردها دالر از افغانستان به کشورهای دیگر فرار کرده است.

رییس جمهور با اشاره به تیم مذاکره کننده دولت گفت که این تیم نمایندگان واقعی مردم افغانستان است.

وی با بیان این موضوع که ملت شدن بدون پذیرفتن فرهنگ‌های مختلف و اقلیت‌های کوچک ممکن نیست، خاطرنشان ساخت که برای تحقق این هدف نیاز به برنامه‌های عملی است نه شعار.

آقای غنی ۲۴ نامزدوزیر کابینه را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی کرد و خواهان همکاری مجلس در کاهش هزینه‌ها اضافی برای تامین بودجه دفاعی کشور شد.