زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان اداعای گروه طالبان مبنی بر نقض توافق‌نامه دوحه میان آمریکا و طالبان از سوی نیروهای در ولایت هلمند و فراه را رد کرد.

آقای خلیل‌زاد در یک رشته توییت امروز (دوشنبه، بیست و هشتم میزان) ادعای سخنگوی گروه طالبان در مورد تخطی از مفاد توافق‌نامه دوحه از سوی نیروهای آمریکایی را «اتهامات بی‌بنیاد» خوانده است.

وی گفته است: «اتهامات بی بنیاد در مورد تخطی‌ها و بیانات تحریک کننده، سبب پیشرفت صلح نمی‌شود. به جای آن، ما باید بدنبال پیروی جدی از تمام مواد توافقنامه ایالات متحده – طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان باشیم، و تعهد برای کاهش تدریجی خشونت را نادیده نگیریم.»

نماینده وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان علاوه نموده که تمام جوانب بر کاهش حملات و بمب‌باری‌ها و کاهش خشونت و تلفات، توافق کرده‌اند، با آن که خشونت‌ها در هلمند کاهش یافته، اما میزان خشونت به صورت عمومی در کشور بلند است.

آقای خلیل‌زاد تاکید کرده که تداوم میزان بلند خشونت روند صلح و توافق‌نامه دوحه را تهدید می‌کند و این باور باید تقویت شود که بحران کنونی راه‌حل نظامی ندارد.

او گفته: «این باور که برای بُردن امتیاز در میز مذاکرات باید خشونت را شدت بخشید، بسیار خطرناک است. این گونه یک روش می‌تواند که روند صلح را آسیب رسانیده و سبب تکرار محاسبات نادرست گذشتهٔ رهبران افغان شود.»

این اظهارات آقای خلیل‌زاد در واکنش به گفته‌های سخنگوی گروه طالبان در مورد نقض توافق‌نامه امریکا با طالبان از سوی نیروهای آمریکایی در ولایت‌های هلمند و فراه، صورت گرفته است.