دولت پاکستان شرایط جدید برای اخذ ویزای خود به اتباع افغانستان را تصویب کرده و به سفارت این کشور در کابل و کنسولگری‌های آن در سراسر افغانستان هدایت داده تا شرایط جدید را اجرا کنند.

سفارت پاکستان در کابل با نشر خبرنامه‌ای امروز (شنبه، بیست و ششم میزان) گفته است که شرایط جدید در شش مورد برای متقاصیان ویزای پاکستان به اتباع افغانستان تصویب شده است.

دراین خبرنامه آمده است که ویزای بازدید و گردشگری یک سال با ورودی چندگانه برای هر بار بازدید ۶۰ روز اقامت در نظر گرفته شده است.

همچنان ویزای درمانی سه ماه از بدو ورود به ترمینال مرزی تورخم، در صورت که بیماری جدی مانند، جراحات، شکستگی استخوان‌ها و اندام‌ها، بیمار کودکان و زن‌‌های باردار که فقط یک همراه داشته باشند، بدون ویزا سفر کرده می‌توانند.

ویزای ۵ سال برای بازدید خانوادها با چند بار ورود و یک سال اقامت به شهروندان که همسر و فرزندان پاکستانی دارند.

ویزای تجاری ۵ سال با چند بار ورود به تاجران واقعی افغانستان که سرمایه‌گذاری حداقل ۵۰ میلیون کلدار در پاکستان و ویزای ۲-۳ سال برای کسانی که سرمایه‌گذاری حداقل ۲۰ تا ۵۰ میلیون کلدار دراین کشور کرده باشند.

ویزای ورودی برای تحصیل در مطابقت با مدت زمان برنامه تحصیلی با چندین بار ورود، در سطح مکتب، کالج و دانشگاه.

ویزای کار یک ساله با چند بار ورود با هماهنگی و توصیه هیأت سرمایه گذاری پاکستان.

سفارت پاکستان در کابل گفته است که در هفته گذشته، این سفارت و چهار کنسولگری پاکستان در افغانستان، بیش از ۱۹۰۰۰ ویزا برای اتباع افغانستان صادر کرده‌اند.

مسوولان این سفارت‌خانه از شهروندان افغانستان که خواهان دریافت ویزای پاکستان هستند خواسته‌اند که هیچ گونه هزینه‌ای در قبال ویزا به هیچ کسی نه پردازند.

دولت پاکستان در حالی شرایط جدید اخذ ویزای خود به اتباع افغانستان را اعلام می‌کند که هفته گذشته متقاضیان ویزای این کشور در برابر سفارت پاکستان در کابل دست به اعتراض زدند. آنان مسوولان سفارت پاکستان در کابل را متهم به کم‌کاری برای صدور ویزا به متقاضیان کردند.