تصویر محمدرضا شجریان

درگذشت محمدرضا شجریان، آوازخوان شهیرایران، واکنش‌های زیادی در میان سیاسیون، فرهنگیان و شهروندان افغانستان به همراه داشت به گونه که بیشتر آنان او را میراث مشترک فارسی زبانان جهان می‌دانند.

آقای شجریان استاد بزرگ موسیقی و آواز فارسی، فراتر از مرزهای ایران، در میان فارسی‌زبانان جهان، به ویژه در افغانستان هم واکنش برانگیز بود. او در افغانستان علاقه‌مندان زیادی داشت و بسیاری از مرگ این آواز خوان بزرگ اندوهگین شدند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی مرگ استاد شجریان را تسلیت گفت و او را میراث مشترک فرهنگی منطقه دانست که معرف اشعار شاعران بزرگ زبان فارسی از جمله مولوی، حافظ، سعدی و فردوسی است.

آقای عبدالله اعلامیه خود گفت:«هنرمند بزرگ و آوازخوان نام‌دار حوزۀ تمدنی ما و زبان فارسی، به دیار ابدی شتافت. مرگ استاد شجریان، میلیون‌ها انسان را در سراسر کرۀ خاکی، به‌ویژه در کشورهای منطقه و فارسی زبان به ماتم نشاند و تکان داد».

به گفته رییس شورای عالی مصالحه ملی، شادروان شجریان آثار گران‌بهایی را به یادگار گذاشته که نام وی را ثبت تاریخ و جاویدانه می‌سازد. فقدان چنین هنرمندی پرناشدنی است.

فرهاد دریا، خواننده مشهور افغانستان، محمدرضا شجریان را یکی از بزرگ‌ترین استادان موسیقی فارسی در صدسال اخیر خوانده که با آوازش دل‌های ملیون‌ها انسان را به ‌میهمانی عشق، وحدت و مهر می‌بُرد.

صحرا کریمی، فیلم‌ساز و رییس افغان فیلم نیز گفته است:«سال های مهاجرت و تمام رمضان‌های کودکی و نوجوانی‌ام پراست از صدای دلنشین محمدرضا شجریان که «ربنا» را چه شکوهمند می خواند».

احمد سرمست، رییس انستیتیوت ملی موسیقی، محمدرضا شجریان را صدای مردم ایران و یکی از خوبان موسیقی جهان خوانده و گفته است:«یاد این بزرگ مرد موسیقی جهان و خاطراتش با دوستداران موسیقی سنتی ایران جاوید خواهد ماند».

فاطمه هاشم، مدیرمسوول خامه پرس نیز در صفحه فیس‌بوک خود با اشاره به آهنگ «تفنگت را زمین بگذار» آقای شجریان، نوشته است:« او رفت، اما صدایش پابرجاست. صدای شجریان برای من تکرار ناشدنی‌ست».

مجیب مهرداد، نویسنده و شاعر نیز آواز استاد شجریان را آشنا، الهام بخش و محبوب در تمام قلمرو فارسی زبانان خوانده است.

هم‌چنان شماری از فرهنگیان در شهر کابل، هم‌زمان با مرگ آقای شجریان، مراسم شمع‌گزاری به یاد او برگزار کردند.