وزارت امور خارجه افغانستان به در خواست شورای امنیت ملی ارمنستان مبنی بر تعلیق عضویت افغانستان در سازمان پیمان امنیت جمعی واکنش نشان داده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه کشور در ویدیویی که امروز (شنبه، 12 میزان) به رسانه های فرستاده گفته است که شورای رهبری “سازمان پیمان امنیت جمعی” در رابطه به انفصال و یا تعلیق عضویت اعضای ناظر این سازمان تصمیم می‌گیرند.

وی با تاکید بر روابط “خوب” حکومت افغانستان با شورای رهبری “سازمان پیمان امنیت جمعی” اعضای شورای رهبری این سازمان را تصمیم گرنده عنوان کرده است.

هیواد همچنان به موقف وزارت خارجه کشور در قبال منازعه ارمنستان و آذربایجان اشاره کرد و گفت: “موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان این است که این مشکل از راه مذاکره و دیالوگ حل شود و بر این موقف خودش استوار است.”

این در حالی است که وزارت خارجه به تاریخ 7 ماه روان با نشر اعلامیه‌ی خواستار ختم اشغال منطقه “نگورو_قره‌باغ” از سوی ارمنستان شده بود.

حکومت افغانستان تاکید کرده بود که منطقه‌ی “نگورنو – قره‌باغ” به‌عنوان بخشی از آذربایجان در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است. افغانستان خواهان ختم اشغال نگورنو – قره‌باغ بوده، در این راستا از تلاش‌های مردم و دولت آذربایجان و سایر ملل جهان پشتیبانی می‌کند.”

شورای ملی ارمنستان پس از آن رسما از دبیرخانه مجمع پارلمانی “سازمان پیمان امنیت جمعی” خواسته که روند لغو حضور افغانستان را از این سازمان آغاز کند.

“سازمان پیمان امنیت جمعی” در سال ۲۰۰۲ میلادی با عضویت کشور های ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرغیزستان، روسیه و تاجیکستان ایجاد شد و افغانستان و صربستان در سال ۲۰۱۳ میلادی به عنوان عضوی ناظر در این سازمان انتخاب شدند.