نادر نادری، عضو و سخنگوی هیات مذاکره کننده حکومت افغانستان می‌گوید که تیم تماس در حال حاضر پیرامون دو مسله‌ی که برای افغانستان از لحاظ ارزشی و هویتی مهم است بحث و گفتگو می‌کند.

نادری در یک نشست خبری امروز ( دوشنبه، ۷ میزان) از طریق ویدیو کنفرانس از دوحه این اظهارات را بیان داشت.

آقای نادری بدون این‌که مشخص کند این دو موضوع مهم چه است، تاکید کرد که این دو موضوع از لحاظ ارزشی و هویتی برای افغانستان “بسیار” مهم است.

وی افزود که تیم تماس امروز نیز نشست دارند و پیرامون موضوعات باقی‌مانده گفتگو خواهند کرد.

به باور نادری تیم تماس در تلاش اند تا به یک تفاهم مشترک دست‌یابد و یک راهکار مشترک را برای آغاز گفتگوهای بنی‌الافغانی ایجاد کند.

با آن که نادری در این نشست خبری واضح نکرد که این دو مسله مهم چه است، اما طبق معلوماتی که به رسانه ها رسیده، طالبان پیشنهاد کرده اند که گفتگوهای بین‌الافغانی باید در چارچوب توافق‌نامه آمریکا و طالبان انجام شود؛ اما هیات مذکره کننده حکومت افغانستان استدلال می‌کند که اگر توافق طالبان با امریکا اساس گفتگوی های بین‎الافغانی شده می‌تواند، اعلامیه کابل هم باید اساس باشد، زیرا در یک روز و در مورد موضوعات مشترک نشر شده است، که یکی از موضوعات مهم است.

بر اساس این معلومات موضوع دوم هم نپذیرفتن فقه جعفری از سوی طالبان است، این گروه همچنان خواسته است که در صورت بروز اختلافات در روند گفتگوهای بین‌الافغانی باید بر اساس مذهب حنفی عمل شود اما گفته می شوده که طالبان در این مورد انطاف نشاند داده و گفته اند که با اعضای رهبری شان مشورت می‌کند.

تاکنون به صورت رسمی نه هیات مذاکره کننده حکومت افغانستان و نه گروه طالبان چیزی گفته اند.