عصر روز گذشته (سه شنبه، ۴ آگست) انفجار مهیبی بیروت مرکز لبنان را تکان داد. گفته می شود که تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر کشته شده و ۴ هزار نفر دیگر زخمی شده اند.

براساس گزارش ها آمار قربانیان و مصدومان این انفجار هر لحظه رو به افزایش است.

اولین واکنش شب گذشته توسط حسن دیاب نخست وزیر لبنان صورت گرفت، او گفت، کسانی که در این انفجار دست داشته‌اند پاسخ‌گوی اعمالشان خواهند بود.

او افزود که تحقیق درباره انفجار شامل انبار «خطرناکی» هم می‌شود که از سال ۲۰۱۴ در این بندر بوده است. آقای دیاب، گفته که فعلا اولویت با مداوای مجروحان و پیدا کردن جسد کشته‌شدگان است.

حسن دیاب همچنان گفت: “من از کشورهای دوست و برادر درخواست کمک عاجل دارم. تا در کنار لبنان بایستند و به شفای زخم های عمیق ما کمک کنند.”

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، نیز در توییتی گفته است که «پذیرفتنی نیست» که ۲هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم (کود شیمیایی) بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی انبار شده باشد.

به تعقیب واکنش های داخلی، دونلد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می کرد، انفجار بیروت را یک «حمله وحشتناک» عنوان کرد.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در توییتی نوشت: “ما بر اوضاع نظارت داریم و آماده ایم به مردم لبنان در مسیر بهبودی از این فاجعه هولناک کمک کنیم.”

فرانسه گفت درحال اعزام کمک و منابع به لبنان است.

امانول ماکرون رییس جمهور فرانسه و پیش از او لودریان وزیر خارجه این کشور در پیام هایی که در توییتر منتشر کردند با مردم لبنان اعلام همبستگی کردند و از آمادگی کشورشان برای کمک به لبنان خبر دادند.

دولت فرانسه نیز از ارسال دو هواپیما شامل چندین امدادگر، تیم پزشکی و ۱۵ تن کمک های بهداشتی درمانی خبر داد. دفتر انوئل ماکرون اعلام کرد که این میزان کمک برای معالجه حدود پنجصد آسیب دیده است.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت: “عکس ها و ویدئوهایی که امشب از بیروت می آید تکان دهنده است. به یاد کسانی که در این حادثه هولناک گرفتار شده اند هستیم و برایشان دعا می کنیم.”

وی گفت: “بریتانیا آماده است به هر طریقی که ممکن باشد کمک ارائه کند، از جمله به شهروندان بریتانیایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند.”

مقامات بلندپایه اسراییلی نیز آمادگی کشور خود را برای ارسال کمک های بشردوستانه به لبنان را اعلام کردند.

بنیامین نتانیاهو گفت که از شورای امنیت ملی کشورش خواسته تا در مذاکره با نماینده سازمان ملل در منطقه، راهی برای ارسال کمک به لبنان پیدا کند.

بنی گانتز وزیر خارجه اسراییل نیز از ارسال کمک های فوری و اضطراری به لبنان از طریق واسطه های بین المللی خبر داد.

دولت لبنان تاکنون هیچ گونه واکنشی در پیوند به این اظهارات وزیر خارجه اسراییل نشان نداده است.

ریس جمهور اسراییل نیز گفته است که ما خود را در غم لبنان شریک می داریم و صمیمانه خواستار اریه کمک به لبنان در این لحظات هستیم.

آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان نیز اعلام آمادگی کرده که در صورت تمایل لبنان به این کشور کمک می‌کند.

هایکو ماکس وزیر خارجه آلمان نیز با اشاره به اینکه در میان زخمی شدگان حادثه دیروز بیروت کارکنان سفارت آلمان نیز بوده اند از اعلام آمادگی کشور برای کمک به لبنان خبر داد.

حسن روحانی رییس جمهور ایران نیز با ارسال پیامی به همتای لبنانی خود انفجار مهیب بیروت را تسلیت گفت و از آمادگی ایران برای ارسال کمک های پزشکی و دارویی برای مجروحان و مداوای آنها خبر داد حادثه خبر داد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم از طرف مردم کشورش با مردم لبنان ابراز همدردی کرده و گفته ایران آماده کمک به لبنان به هر شکل ممکن است.

نارندار مودی، نخست وزیر هند نیز در پیامی از انفجار در بیروت ابراز تاسف کرد و گفته است که از این حادثه متاسف و شوکه شده است.

وزارت شرایط اضطراری روسیه نیز از ارسال پنج هواپیما حامل کمک های بشردوستانه از جمله نجاتگران، پزشکان و کمک های آزمایشگاهی به لبنان خبر داده است.

گفته می شود که مصر و اردن بیمارستان صحرایی و جمهوری چک سگ های متخصص به لبنان ارسال می کنند

مصر و اردن برای ایجاد دو بیمارستان صحرایی در بیروت اعلام آمادگی کرده اند.

جمهوری چک نیز گفته است که با موافقت دولت لبنان ۳۷ اماداگر همراه با سگ های متخصص به بیروت ارسال خواهد کرد.

نخست وزیر هلند ضمن ابراز همدردی با مردم لبنان اعلام کرد که پنج کارمند سفارت هلند در بیروت در انفجارهای این شهر مجروح شده‌اند.

«محمدعلی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن سه‌شنبه شب در واکنش به انفجار بیروت، ضمن ابراز همدردی با مردم و دولت لبنان، از آمادگی صنعاء برای کمک به این کشور خبر داد.

وی گفت که یمن حاضر است در حد توان به برادران خود در کشور لبنان کمک کند.

رئیس شورای اروپا درخصوص ارائه کمک به لبنان در این حادثه اعلام آمادگی کرد.

وزیر خارجه انگلیس نیز ضمن اعلام همدردی با ملت لبنان، از آمادگی کشورش برای ارائه کمک و پشتیبانی خبر داد.

در همین راستا سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز برای ارسال هرگونه کمک به لبنان آمادگی کشورش را اعلام کرد.

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در تماس با میشل عون رئیس جمهوری لبنان از صدور دستور ارسال بیمارستان‌های سیار به بیروت خبر داد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز با حکومت لبنان بخاطر انفجار بیروت ابراز همدردی کرد.

غنی گفت که با آگاهی از انفجار بیرون این رویداد را “المناک” خواند و از خسارات جانی و مالی به جا مانده از آن، شدیداً متاثر شده است.

در پی وقوع انفجار مهیب در بیروت “حسن دیاب” نخست‌ وزیر لبنان روز چهارشنبه را عزای عمومی اعلام کرد.

“میشل عون” رئیس‌ جمهوری لبنان نیز شورای عالی دفاع را به یک نشست اضطراری در کاخ بعبدا فرا خوانده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، صدای انفجار به قدری شدید بوده که در پایتخت و حومه شنیده شده است و نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند.

خبرگزاری ملی لبنان گزارش کرده که آتش‌سوزی باعث انفجار در انباری شده که مواد قابل انفجار نگه‌داری می‌شد. بنا به این گزارش، موادی که در سال‌های اخیر ضبط شده بودند در این انبار نگهداری می‌شدند.