afghanistan-celebration2تیم ملی فتبال افغانستان در مسابقات جام قهرمانی جنوب آسیا کشور هندوستان را ۲-۰ در هم کوبید و به مقام قهرمانی رسید و صفحۀ جدیدی را در تاریخ فتبال افغانستان ورق زد.

دو سال قبل نیز افغانستان برای دستیابی به جام قهرمانی جنوب آسیا تلاشهای زیادی را به خرچ داده بود، اما در مرحله نهائی ۴-۰ در مقابل هندوستان مغلوب شد و به مقام نایب قهرمانی رسید.

این بار افغانها امید وار بودند و برای قهرمانی تیم ملی شان دعا میکردند. حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان نیز این بازی را از پرده تلویزیون کاخ ریاست جمهوری به دقت تماشا کرده است.

رئیس جمهور افغانستان به مقامهای بلند پایه حکومتی دستور داده بود تا برای تشویق ملی پوشان افغانی عازم کشور میزبان بازی های جام جنوب آسیا شوند.

برخی از اعضای بلنده رتبه دولتی بشمول وزرای مالیه، سرحدات و معارف و همچنان شماری از تاجران ملی به شمول سید سعادت نادری و ازمری کامگار نیز برای تشویق بازیکنان افغانستان به کشور نیپال سفر کرده بودند.

پس از آنکه یوسف کارگر مربی و اسلام امیری کپتان تیم ملی افغانستان جام قهرمانی جنوب آسیا را بدست گرفتند، افغانها روی جاده ها و خیابانها ریختند و همه شب را با رقص و پای کوبی و آتش بازی در فضای بیرون از خانه های شان تجلیل کردند.

تجمع ده ها هزار پیر و جوان روی جاده های شهرهای گوناگون افغانستان نمایانگر یک جشن بی پیشینۀ بود که بعد از مدتها زمان لبخند و شادمانی را در چهره های افغانهای که شاید قبلاً تجربه نکرده بودند، نشان میداد.

ریختن شهروندان روی جاده ها، سرکهای داخل شهرها را مسدود کرده بودند و پخش آهنگهای میهنی از کانالهای رادیوی افغانستان آنها را در شادی و پای کوبی الی بامداد روز دیگر که بازیکنان تیم ملی فتبال افغانستان از نیپال به کابل میرسیدند، مشغول کرده بود.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان با برخی از اعضای بلند رتبه دولتی و اعضای شورای ملی در پهلوی ده ها هزار شهروندان کابل برای استقبال تیم ملی فتبال افغانستان به میدان هوائی بین المللی کابل رفتند و از آنها با خیلی گرمی استقبال کردند.

منیر هاشمی، یکی از شهروندان افغانستان که قهرمانی افغانستان را در دفتر کاری اش تجلیل کرده بود، چنین میگوید: ” این اولین باری است که لبخند شادی در چهره های شهروندان افغانستان می بینیم و دیده میشود که همه ی افغانها در یک فضای یکرنگی و یک دلی قهرمانی تیم ملی شانرا تجلیل میکنند.”

هاشمی افزود: “ما میخواهیم که در وطن ما صلح و آرامش دایمی برقرار باشد و همه اقوام افغانستان دور از نفاق و تعصب دریک فضای برادری و دوستی، قسمیکه امروز دیده میشود، زنده گی کنیم.”

این در حالی است که افغانستان در چند دهه اخیر شاهد حادثات و رویدادهای دردناک بی شماری بوده که درین مدت شهروندان آن از صدمات روحی در امان نبوده اند.

درگزارش که چند روز قبل به نشر رسید نشان میدهد که افغانها در صدر ملتهای ناشاد جهان قرار دارد.

جامعه ورزشی افغانستان نیز از تحولات سیاسی درین کشور در امان نبوده بلکه با تغیر نوعیت حکومتها، از رشد بازمانده بود، اما در طی ۱۲ سال اخیر تغیرات مثبت  در عرصه ورزش این کشور محسوس میشود.

تیمهای ملی کرکت و فتبال افغانستان به موفقیتهای چشمگیری در سطح منطقه دست یافته اند.

جام قهرمانی جنوب آسیا هر دو سال بعد میان کشورهای جنوب آسیا در یکی این کشورها راه اندازی میشود.

جام بازی های جنوب آسیا در سال ۲۰۱۳ به میزبانی کشور نیپال، میان کشور های افغانستان، هندوستان، مالدیف، پاکستان، بنگله دیش، نیپال، بوتان و سریلانکا برگزار شد.

افغانستان با یک تساوی با مالدیف و شکست کشورهای نیپال، سریلانکا، بوتان و هندوستان برای نخستین برای بر سکوه قهرمانی ایستاد.

کشورهای هندوستان و مالدیف به ترتیب مقامهای دوم و سوم را از آن خود کردند.

این پیروزی جایگاه تیم ملی فتبال افغانستان را در رده بندی فیفا، از مقام ۱۳۹ به جایگاه ۱۳۲ صعود داده است که این نیز یک دستاورد قابل ملاحظه ی به تیم این کشور محسوب میشود.

عکسهای از مشوقین هیات افغانی در کشور نیپال و پای کوبی و شادی در افغانستان

Sadat Naderi Nepal

Sadat Naderi in Football match

Islam and Sadat Naderi

Celebration

Afghan football fans celebrate winning the South Asian Football Federation championship after their team defeated India during the final match, in Kabul

Istiqbbal

Afghan Celebration 4