هزینه ساخت دیوار سفارت افغانستان در آمریکا تقریبا دو میلیون دالر آمریکایی شده است. این هزینه فقط برای دیوار حولی سفارت یکی از فقیرترین کشور جهان مصرف شده است نه ساخت ساختمان با تمامی امکانات آن. 

دیواری که نه دکور داخلی دارد، نه سیم کشی برق و نه نل‌دوانی برای آب و نه هزینه‌های جانبی دیگر چون گچ‌کاری و یا احیانا نصب آیینه و دستشویی، خلاصه اینکه دیوار است و فقط خشت روی خشت گذاشته اند، چطور این قدر هزینه روی دست مردم ما گذاشته است؟

مصارف این دیوار تاریخی در خبرگزاری‌ها و از جمله در خامه پرس با جزئیات نوشته شده است. مصارف سنگین و سرسام آور زیر نام طراحی‏، مشاوره حقوقی، سروی و …. -که واقعا هر کسی را به حیرت می اندازد- در ساخت این دیوار لحاظ شده است. من هر طور حساب می‌کنم هزینه یک دیوار معمولی نباید چنین پرهزینه و گران تمام بشود. 

بیایید بدگمان نباشیم، شاید سفیر ما در آمریکا وضعیت را سنجیده و چنین روی دیوار حولی سفارت هزینه کرده است.اگر خطرات و نا امنی موجود در آمریکا را در نظر بگیریم شاید سفیر را ملامت نکنیم.مسئوولین سفارت کبرای افغانستان در آمریکا در ساخت این دیوار نکات بسیار مهمی  را در نظر داشته اند و به همین خاطر هزینه این بنای با عظمت چنین سر به آسمان کشیده است.به چند احتمال در اینجا اشاره می‌شود:  

  1. اگر یک زمانی آمریکا با افغانستان دشمن شود، مردم غیور ما همانطور که شوروری و انگلیس را شکست داده‌اند، می تواننداز سفارت مقابل ارتش و پولیس آمریکا دفاع کنند، ولیاگر خدای نخواسته هالک، رامبو و یا آرنولد شوارتزنگر به سفارت ما حمله کنند، چه کسی می‌تواند جلوی آنها را بگیرد؟رامبو را که می شناسید: همان ‌آدم قوی هیکلی که طناب می اندازد و چرخبال را از آسمان به زمین می کشد و یا با یک لگد موتری را به هوا پرتاب می‌کند. هالک وقتی سبز شود ضربه ناپذیر می شود و آرنولد که آدم آهنی می شود و هیچ اسلحه‌ای رویش کار نمی‌کند. زبانم لال، اگر یک روزی همین طور آدمها اعصابشان خراب شود و به سفارت افغانستان حمله کنند، هیچ کسی جلوی آنها را نمی تواند بگیرد. سفیر محترم ما با توجه به این محاسبات پیش خود فکر کرده است که باید دیواری ساخت که مقابل حملات این آدمهای خطرناک تاب بیاورد. بنا بر این این دیوار باید یک لایه فولادی هم داشته باشد. معلوم دار است که هزینه این دیوار فوق محکم بالا است. 
  2. سالانه میلیونها جهانگرد از دیوار چین دیدن می کنند. این دیوار تاریخی معروف باعث جذب جهانگرد و در نتیجه بالارفتن درآمد دولت چین از این بابت شده است. مگر مسئوولین ما از نظر هوش و وطندوستی چه چیزی از مقامات چینی کمتر دارند؟ آنها هم می توانند مانند چینی‌ها دیوار تاریخی بسازند.آنها خواسته اند که هوشیاری کرده و دیواری خوبتر از دیوار چین در واشنگتن بسازند که باعث جلب آن توریست ها به سفارت افغانستان شده و جهانگردان آمریکایی با خریدن تکت به جای دیدار از دیوار چین، به دیدن دیوار سفارت افغانستان در پایتخت کشور خودشان بروند. اگر سالانه یک و نیم میلیون نفر از دیوار سفارت دیدن کنند و هر نفر یک دالر تکت ورودی بخرد، در یک سال تقریبا تمام هزینه های ساخت دیوار از این منبع تامین شده و برای سالهای آینده سالانه پول زیادی به خزانه دولت واریز می شود. اگر تعداد مشتاقان دیدار از دیوار سفارت بیشتر شد، آنها می توانند مبلغ تکت ورودی را زیاد تر کنند ولی در گزارش خود همان مبلغ قبلی را بنویسند تا یک چیزی به آنها هم برسد. 
  3. احتمالا طالبان حاضر در آمریکا و دیگر گروههای گروه‌های غیر مسئوول در خاک ایالات متحده امریکا، سفارت افغانستان در واشنگتن را تهدید به حمله انتحاری یا بمب چسپکی کرده اند. بمب‌های آمریکایی با بمب‌هایی که در مناطق مرزی پاکستان ساخته شده و در افغانستان انفجار داده می‌شوند، از نظر کیفیت و قدرت تخریبی زمین تا آسمان فرق دارد.اصلا انتحاری های آمریکایی خیلی قوی تر از انتحاری‌های ساخت پاکستان اند. جنس آمریکایی با جنس تقلبی پاکستانی خیلی فرق دارد.مثلا نزدیک به هشتاد سال پیش دو بمب چسپکی آمریکایی در جاپان منفجر شد و صدها هزار نفر کشته و زخمی شدند. جاپان با دیدن قدرت تخریبی آن بمب‌ها و دادن تلفات بسیار زیاد مجبور به تسلیم شدن به آمریکا شد.سفارت افغانستان با توجه به این مساله، دیوار سفارت را با ترکیب انواع الیاژ خیلی گران‌قیمت فولاد، بسیار قوی و مستحکم ساخته اند تا جلوی حملات با این نوع بمب‌ها را بتوانند بگیرند و یا حداقل شدت آن را کمتر کنند. 
  4. شک نیست که کارتل‌های مواد مخدر مکزیکی یک زمانی به اشتباه سفارت افغانستان را خاک اصلی افغانستان فرض کرده و به سفارت افغانستان برای جستجوی شیرک خالص هلمند حمله کنند.شما حتما در فیلمهای آمریکایی دیده اید که گاهی این گروههای جنایت کار و قاچاقچی امکانات بسیار گسترده دارند و قدرت بسیار زیادی هم دارند.  شاید به همین خاطر سفارت خواسته تا دیوار فوق‌امنیتی و محکم بسازد تا جلوی این اتفاق ناگوار گرفته شود. 

به هر صورت، باید به سفیر افغانستان و کارمندان زیر دستش حق داد و بر آنها به خاطر این محکم‌کاری در سرزمین خطرناک ایالات متحده امریکا درود فرستاد. اگر این مسایل مطرح نیست، پس چه دلیلی دارد که برای ساخت دیوار سفارت افغانستان در واشنگتن چنین هزینه سنگینی شده است؟ من که چیز دیگری به ذهنم نمی رسد و هیچ دلیل دیگری برای این همه هزینه ساخت دیوار حویلی سفارت وجود ندارد.