شورای امنیت ملی گفته است که ۱۸۰ زندانی گروه طالبان در روزهای گذشته از زندان‌های حکومت رها شده‌اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان، در تویتی گفته است که با رهایی این شمار زندانیان، دولت تا کنون ۴.۱۹۹ زندانی طالبان را آزاد کرده است.

سخنگوی شورای امینت ملی همچنان گفته است که «طالبان در عملی نمودن تعهدات شان کوتاه آمده اند و تا هنوز نه تنها این‌که هزار اسیر نیروهاى امنیتى را رها نکرده بلکه افغان‌ کشی را نیز متوقف ننمودند».

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان نیز در تویتی از آزادی ۱۰ زندانی وابسته به دولت، در ولایت قندهار خبر داده است.

با این حال، شمار زندانیان رها شده از سوی گروه طالبان بیش از ۷۰۰ تن گزارش شده است.

آقای شاهین در تویت دیگری، در واکنش به رهایی زندانیان این گروه از سوی حکومت افغانستان گفته است «در سلسله‌ی رهایی زندانیان یک موضوع بسیار مهم است که زندانیان رها شده باید مطابق لست سپرده شده امارت اسلامی باشد، که در دوحه بر رهایی انها فیصله شده است».

سخنگوی گروه طالبان در حالی این سخن را ابراز کرده است که اخیراً حکومت افغانستان اعلام کرد، حدود ۶۰۰ زندانی طالبان که در پیوند به ارتکاب جرایم سنگین محکوم به مجازات شده‌اند را آزاد نمی‌کند.

این در حالی است که گروه طالبان حکومت افغانستان را به ایجاد موانع در روند رهایی زندانیان متهم کرده است.

پیش از این ذبیع‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در واکنش به درخواست حکومت مبنی بر کاهش خشونت گفته بود که توقف جنگ قبل از شروع مذاکرات صلح غیرمنطقی است و پیش از تکمیل شدن روند رهایی زندانیان از سوی حکومت، مذاکرات صلح برگزار نخواهد شد.

براساس توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، تبادله‌ی زندانیان میان حکومت افغانستان و گروه طالبان از پیش‌شرط‌ها برای آغاز گفت‌وگو‌های صلح عنوان شده است.