براساس گزارش ها محققان دانشگاه هیوستون تگزاس امریکا موفق به ساخت یک نوع فیلتر هوای شدند که می تواند ویروس کرونا را در همان لحظه از بین ببرد.

این فیلتر به اصطلاح «بگیر و بکُش» طراحی شده است که ویروس کرونا را در دام انداخته و بلافاصله از بین می‌برد.

به گزارش وبگاه مدیکال اکسپرس، این فیلتر توسط ژیفنگ رن مدیر مرکز ابررسانایی تگزاس در دانشگاه هیوستون، با منذر حورانی، مدیرعامل یک شرکت توسعه املاک پزشکی در هیوستون و با همکاری دیگر پژوهشگران، این فیلتر هوا را طراحی کرده‌اند. 

بنا به گزارش پژوهشگران، در یک مطالعه آزمایشگاهی، ۹۹.۸ درصد ویروس‌های «سارس-کووی۲» که عامل بیماری کووید۱۹ است با یک بار عبور از این فیلتر ساخته شده از جنس نیکل، که تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد داغ می‌شود، از بین رفته‌اند.

پیش ازاین نیز ۲۳۹ متخصص و دانشمند از ۳۲ کشور جهان در یک نامه سرگشاده به سازمان بهداشت جهانی، شواهدی ارایه کردند که ذرات کوچک ویروس کرونا معلق در هوا می‌تواند افراد را آلوده کند و از این سازمان خواستند که در توصیه‌های خود تجدیدنظر کند.

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی در تازه ترین بروز رسانی خود در مورد ویروس کرونا که روز ۲۹ جون منتشر شد، اعلام کرد که انتقال ویروس کرونا از طریق ذرات معلق در هوا تنها پس از انجام رویه های پزشکی که موجب تولید قطراتی کوچک تر از پنج میکرون (یک میکرن برابر است با یک میلینیوم متر)می شود ، میسر است.

این پژوهشگران بیان کردند که ویروس کرونا چه توسط قطرات بزرگی حمل شود که بعد از عطسه کردن در هوا منتشر می شوند و یا توسط قطرات بسیار کوچکتر دوباره حمل شود، افراد حاضر در یک مکان بسته را آلوده می کند.