فضل‌هادی مسلم‌یار، رئیس مجلس سنا می‌گوید شماری از زیادی زندانیان طالبان که برای رسیدن به صلح به منظور نشان دادن حسن‌نیت از سوی حکومت آزاد شده، دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند.

مسلم‌یار این سخنان را (سه‌شنبه ۱۷ سرطان) در نشست عمومی مجلس سنا ابراز کرده است.

فضل‌هادی مسلم‌یار گفته است که صلح باعزت نیاز جدی همه‌ی شهروندان است و نباید هیچ مانعی در برابر پروسه‌ی صلح ایجاد شود.

رییس مجلس سنا گفته است که شماری زیادی از زندانیان طالبان که برای رسیدن به صلح به منظور نشان دادن حسن‌نیت از سوی حکومت آزاد شده دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند. وی می‌گوید که مخالف رهایی زندانیان طالبان نیست، اما با رهایی آن زندانیانی که دوباره به میدان جنگ بر می‌گردند، سخت مخالف است.

آقای مسلم‌یار همچنان گفته است که روز گذشته در جریان عملیات نیروهای امنیتی در ولایت لغمان، شمار زیادی از کسانی که کشته شدند زندانیانی هستند که پس از رهایی، سبب ایجاد مشکلات برای مردم شده و به جنگ روی آورده بودند.

رییس مجلس سنا افزوده است که ایالات متحده آمریکا به عنوان میانجی باید این موضوع را جدی گرفته و حکومت نیز باید کسانی را آزاد کند که برای ادامه زنده‌گی صلح‌آمیز و به دور از خشونت متعهد باشند.

پیش از این شورای امنیت ملی گفته بود که زندانیان طالبان با تعهد کتبی مبنی بر برنگشتن به جنگ آزاد شده‌اند. در همین حال مقام‌های امریکایی نیز گفته بودند که طالبان وعده داده‌اند که زندانیان رهاشده‌ی این گروه دوباره به میدان جنگ برنمی‌گردند.

براساس توافق‌نامه‌ی صلح میان آمریکا و طالبان، پنج‌هزار زندانی طالبان باید از سوی حکومت افغانستان و هزار زندانی وابسته به حکومت از اسارت طالبان آزاد شوند.

براساس آمارها دولت افغانستان تاکنون ۳۹۲۰ زندانی طالبان را در چند مرحله آزاد کرده است. در همین حال، شمار زندانیان وابسته به دولت که از سوی گروه طالبان رها شده‌اند به ۶۶۹ تن می‌رسد اما گفته می‌شود که در این میان برخی از آنان افراد ملکی اند.