شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که حکومت افغانستان از میان فهرست ۵۰۰۰ هزار زندانی طالبان، ۶۰۰ تن آنان را آزاد نخواهد کرد.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی روز گذشته (دوشنبه،۱۶ سرطان) به رسانه ها گفته است که روند ازاد سازی زندانیان طالبان جریان دارد، اما ۶۰۰ زندانی آنان آزاد نمی‌شوند.

اقای فیصل افزود که شماری از زندانیان که آزاد نمی شوند آن‌ها مسایل شخصی “حق‌العبدی” دارند.

وی در ادامه بیان کرد که این افراد به جرم دزدی، قتل، فساد و قاچاق در زندان‌های کشور به سر می‌برند.

آقای فیصل همچنان بیان کرد که حکومت افغانستان از گروه طالبان خواسته است که به جای آزادسازی این افراد، فهرستی تازۀ از زندانیان‌ شان را با ما شریک کند.

اما یک منبع معتبر در هییت مذاکره کننده صلح به خامه پرس می گوید که حکومت افغانستان ۳۰۰ تن از زندانیان وابسته به گروه طالبان را به دلیل جرم های سنگین آنان از زندانهای این کشور آزاد نخواهد کرد.

براساس توافق‌نامه‌ی صلح میان آمریکا و گروه طالبان، ۵هزار زندان طالب باید از سوی حکومت افغانستان آزاد شوند و در مقابل، گروه طالبان باید هزار زندانی دولتی را از زندان‌های شان آزاد کند.

تبادله‌ی زندانیان میان حکومت افغانستان و گروه طالبان از پیش‌شرط‌ها برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی عنوان شده است.

حکومت افغانستان می‌گوید که قرار است مذاکرات بین‌الافغانی در ماه جاری میلادی آغاز شود اما تاکنون زمان مشخص آن را اعلام نکرده است.

پیش از این گروه طالبان گفته بود در صورتی رهایی ۵هزار زندانی این گروه، آنان در مدت یک هفته آماده‌ی مذاکرات مستقیم خواهد بود.

آقای فیصل افزود که تا اکنون حکومت افغانستان ۴۰۱۹ زندانی طالبان را از بند آزاد کرده است.

در مقابل گروه طالبان ۷۶۹ تن از زندانیان وابسته به حکومت افغانستان را آزاد ساخته است که در آن میان ۱۴۱ تن آنها ملکی و ۶۲۸ تن دیگر آن نیروهای امنیتی اند.