عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی گفته است که صلاح الدین ربانی بعد از مرگ آقای برهان الدین ربانی برای دو ماه سرپرست این حزب انتخاب شده بود و اعضای حزب برای نه سال در مقابل وی حوصله کردند وی در این مدت برای حزب “هیج کاری نکرده و حتی کمیته‌های فعال شده را ملغی و دفتر حزب را از یک ساختمان بزرگ به یک مکان کوچک انتقال داد.

عطا محمد نور در مصاحبه اختصاصی با بی بی سی فارسی گفته است که برهانی الدین ربانی و احمدضیا مسعود، معاون پیشین رئیس جمهوری افغانستان و شوهر خواهر صلاح الدین ربانی “قدرت حزب جمعیت را در انحصار گرفته و کسی دیگر را به کار کردن نمی‌گذارند.”

اقای نور گفته است که بعد از کشته شدن برهان الدین ربانی، اعضای حزب جمعیت، صلاح الدین ربانی را در سال ۲۰۱۱ برای مدت دو ماه به عنوان سرپرست تعیین کردند.

وی تاکید کرد که ربانی در این مدت “یکبار هم نیت برگزاری کنگره حزب را نداشته و برای مشورت با نخبگان و گرفتن مشروعیت حزب جمعیت قدمی نبرداشته است.”

صلاح الدین ربانی دو روز پیش به تصمیم ۴۷ تن از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی از ریاست این حزب برکنار شد.

گفته می شود که عبدالله عبدالله، عطا محمد نور، یونس قانونی، واقف حکیمی و حفیظ منصور از مبتکران طرح برکناری رهبر حزب جمعیت اسلامی بودند.

آقای نور در ادامه بیان کرد که دلیل برکناری صلاح الدین ربانی از سرپرستی حزب جلوگیری از انشعاب درحزب، سوء مدیریت و عدم برگزاری کنگره این حزب بود.

براساس گفته های آقای نور اعضای اصلی شورای رهبری جمعیت ۹ نفر هستند. سه نفر از آنان همانند برهان الدین ربانی، مارشال محمد قسیم فهیم، و کسی به نام فقیه زنده نیستند ولی شش نفر از بنیانگذاران حزب جمعیت زنده هستند که اسماعیل خان، عطا محمد نور، عنایت الله شاداب، عبدالستار مراد و واقف حکیمی شامل آن است.

آقای نور همچنان بیان کرد که این اعضا برای نجات جمعیت از پارچه شدن و جلوگیری از انشعات جمعیت، تصمیم گرفتند آقای ربانی سرپرست موقت باشد.

از سوی هم صلاح الدین ربانی روز گذشته ( جمعه ۱۲ سرطان) در واکنش به برکناری وی از ریاست این حزب در برگه فیسبوکش نوشت، برخی از اعضای هیأت رهبری این حزب به شمول عطامحمد نور، محمد یونس قانونی، کلیم الله نقیبی، عبدالحفیظ منصور، عبدالشکور واقف حکیمی، سید عنایت الله شاداب و عبدالستار مراد را در که در جلسه برکناری او از سرپرستی شرکت داشتند عضویت شان را در جمعیت اسلامی به حالت تعلیق در آورده است.

وی همچنان در این مصاحبه گفت که سندی در دست دارد که صلاح الدین ربانی برای دو ماه به عنوان سرپرست حزب جمعیت انتخاب شده بود تا زمینه برگزاری کنگره را فراهم کند. به گفته آقای نور با رسیدن ماه (سنبله) امسال ۹ سال می‌شود که آقای ربانی سرپرست این حزب است.

به گفته او براساس اساسنامه جمعیت، ریاست این حزب چهار سال است. او گفت که تصمیم گرفته شده، جمعی بوده تا این حزب از این وضعیت بیرون شود.

آقای نور گفت: “بارها اعضا این حزب تاکید کرده بودند که تصمیم در حزب جمعی باشد، جمعیت از وضعیت موجود بیرون بیاید، در تصامیم افغانستان جمعیت حرف اول را بزند و در نظام و قدرت باید دخیل باشد، جمعیت مشروعیت نظام را زیر سئوال نبرد و در روند صلح دخیل باشد که همه موارد را صلاح الدین رد کرد.”

او مدعی شد که اعضا خواستار اصلاحات در جمعیت هستند و برگزاری کنگره را خواستارند که آقای ربانی” اصلا علاقه ندارند کنگره دایر شود.” او گفت به دعوت اعضا، آقای ربانی در جلسه نیامد و در اساسنامه حزب آمده که تا زمان برگزاری کنگره مسن ترین فرد رئیس موقت باشد و کنار گذاشتن آقای ربانی نیز براساس، اساسنامه جمعیت بوده است.

به گفته آقای نور در روز جلسه ۴۷ الی ۴۸ نفر حضور داشتند که ۷۵ درصد اعضای حزب را تشکیل می‌دهند، آنان به اتفاق آرا در یک اتاق روشن مواد اعلام شده را تصویب کردند. او گفت که عنایت الله شاداب رئیس موقت جمعیت تا زمان برگزاری کنگره حزب است و آقای ربانی نیز می‌تواند در این کنگره شرکت کند.

از سوی هم احمد ضیا مسعود معاون پیشین رئیس جمهوری می گوید که شخصیت های انشعاب گر و دلالان قدرت، هیچگاهی نمیتوانند به نمایندگی از جمعیت اسلامی افغانستان در موارد و مسایل ملی و هم موضوعات داخلی حزب تصمیم بگیرند.

وی در ادامه گفت که چهره های شناخته شده ای که در طول نزده سال گذشته چندین بار از جمعیت انشعاب کرده اند و در صدد ایجاد احزاب جدید بر آمده اند اما موفق به بسیج مردم نشدند و ناکام ماندند.