وزارت امور خارجه‌ی کشور اعلام کرد که قرار است افغانستان سه نشست مهم منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و سه‌جانبه در پیوند به صلح و مذاکرات بین‌الافغانی را در جریان هفته‌ی جاری میزبانی کند.

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه امروز (شنبه ۱۴ سرطان) در یک بسته‌ی تصویری گفته است که نشست نخست قرار است دوشنبه‌ی پیش‌ رو از طریق ویدیو کنفرانس بین کشورهای منطقه، همکاران و شرکای استراتژیک منطقه‌ای دولت افغانستان برگزار شود.

به گفته‌ی سخنگوی وزارت امور خارجه نشست بعدی با اشتراک پاکستان و چین به میزبانی افغانستان سه‌شنبه آینده برگزار می‌شود. در این نشست سه‌جانبه، روی همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و مذاکرات صلح گفت‌وگو خواهد شد.

آقای هیواد همچنان گفته است که سومین نشستی میان کشورهای فرامنطقه به‌منظور ایجاد اجماع بین‌المللی پیرامون مذاکرات بین‌الافغانی و روند صلح افغانستان، با اشتراک شرکای عمده‌ی بین‌المللی افغانستان و کشورهایی که در ۱۹ سال گذشته  افغانستان را در زمینه‌ی امنیت و اقتصاد حمایت کرده‌اند، روز پنج‌شنبه هفته‌ی جاری برگزار خواهد شد.

این نشست با صحبت‌های افتتاحیه‌ی رئیس ‌جمهور غنی آغاز و به رهبری محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه کشور ادامه خواهد یافت.

وزارت امور خارجه برگزاری این نشست‌ها را جهت تقویت اجماع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در پیوند به صلح افغانستان و مذاکرات بین‌الافغانی مهم عنوان کرده است.

این نشست‌ها در پیوند به ایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی در مورد صلح و مذاکرات بین‌الافغانی در حالی برگزار می‌شوند که تاکنون تاریخ مشخص برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی اعلام نشده است.