ستیفانو پونتیکورو، نماینده‌ی ملکی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان می‌گوید که حملات و خشونت گروه طالبان یک چالش در برابر آغاز گفتگوهای صلح است و باید به آن پایان داده شود.

آقای پونتیکورو که همراه با جنرال سکات میلر، فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان (ناتو) برای بحث در مورد وضعیت این کشور به بروکسل، مقر ناتو رفته است می‌گوید که با ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی و اعضای این سازمان در مورد وضعیت کنونی افغانستان بحث و گفتگو کرده اند.

آقای پونتیکورو با نشر یک پیام ویدیویی شب (جمعه، ۱۴ سرطان) از گروه طالبان خواسته است که برای آغاز گفت‌وگوهای صلح، خشونت‌ ها را کاهش دهند.

نماینده ملکی ناتو افزوده که انتظار دارند تا گفتگوهای بین‌الافغانی هر چه زودتر میان نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود.

او همچنان بیان کرده است که متحدان ناتو در جریان این دیدار، بر حمایت‌شان از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تأکید کرده‌اند.

این در حالی است که روز گذشته زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور مصالحه افغانستان با مقام‌های قطر و اعضای هیات سیاسی گروه طالبان در دوحه دیدار کرده است.

آقای خلیلزاد افزوده که در این دیدار طرف‌ها در مورد پیشرفت در روند صلح افغانستان و امکان سرمایه‌گذاری در این کشور پس از برقراری صلح، صحبت کرده اند.

این نشست ها در حالی صورت می گیرد که حکومت افغانستان در یک ماه گذشته شاهد حملات تهاجمی طالبان در برابر نظامی و غیرنظامی بوده است.

براساس یافته های دفتر شورای امنیت ملی، هفته‌ی آخر ماه جوزا، خونین‌ترین هفته‌ی ۱۹ سال پسین بوده است.

شورای امنیت می گوید که طالبان در هفته‌ی خونین، ۴۴۲ حمله را در ۳۲ ولایت در برابر نیروهای امنیتی انجام دادند که در نتیجه‌ی آن، ۲۹۱ نیروی امنیتی کشته و ۵۵۰ نیروی امنیتی دیگر زخمی شدند.

این شورای همچنان گفته است که در نتیجه‌ی این حملات، ۴۲ غیرنظامی نیز کشته و ۱۰۵ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.