خامه پرس: ملل متحد به منظور رسیدن به گفتگوهای بین‌الافغانی، خواهان حفاظت بیشتر از افراد ملکی و کاهش خشونت شده است.

هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) برای به منظور گفتگوهای صلح که قرار است در ماه جاری میان دولت افغانستان و مذاکره کنندگان طالبان آغاز شود، از همه طرف‌ها می‌خواهد تا تلاش‌ها برای حفاظت افراد ملکی را بیشتر ساخته و برای حفظ جان مردم و مساعد ساختن وضعیت برای برگزاری گفتگوهای آینده در دوحه، به خشونت‌ها کاهش دهند.

یوناما با نشر گزارشی (پنج‌شنبه ۱۲ سرطان) در مورد حوادث خشونت بار اخیر که در آن اعضای جامعه مدنی افغانستان هدف قرار گرفتند، ابراز نگرانی کرده، از مسولین خواسته است تا عاملان این حملات هدفمند را به عدالت بکشاند.

دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته است که برای رسیدن افغان‌ها به این برحه زمانی بی‌سابقه‌ی گفتگوهای بین‌الافغانی، کار بزرگ و تصامیم شجاعانه‌ای صورت گرفته است وی همچنان گفته است که من تمام طرف‌ها را ترغیب می‌کنم تا با نشان دادن تعهد خود به صلح از طریق اقدامات فوری و مشخص برای محافظت از افراد ملکی و کاهش خشونت، پایه و اساس لازم برای گفتگوهای صلح را ایجاد کنند.

به گفته‌ی دبیرا لاینز، تخریب کنندگانی وجود دارند که خواهان پایان یافتن جنگ نیستند. مهم نیست آنها چه تاکتیکی را برای تخریب پروسه صلح به کار می‌برند، به آنها اجازه داده نخواهد شد تا موفق شوند.

براساس این اعلامیه، یافته‌های ابتدایی نشان می‌دهند که در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ بیش از ۸۰۰ فرد ملکی در حملات عمدی بر افراد ملکی، کشته و زخمی شده اند که مسئولیت تقریبا نیمی از تلفات افراد ملکی به طالبان نسبت داده شده است.

یوناما به ویژه در مورد ۱۸ حادثه هدف قرار دادن عمدی رهبران مذهبی (۶ حادثه در ماه جون)، ۱۳ حادثه هدف قرار دادن کارکنان صحی (۲ حادثه در ماه جون)، ۱۱ حادثه هدف قرار دادن اعضای سیستم قضایی (۳ حادثه در ماه جون)، ۶ حادثه هدف قرار دادن فعالین جامعه مدنی، ۵ حادثه هدف قرار دادن نهادهای غیر دولتی (یک حادثه در ماه جون) و ۳ حادثه هدف قرار دادن خبرنگاران که امسال تائید شده اند، ابراز نگرانی کرده است.

سازمان ملل متحد بار دیگر تاکید می‌کند، حملاتی که عمدا جمعیت ملکی افغانستان را هدف قرار می‌دهند، نقض جدی قانون بین‌المللی بشردوستانه می‌باشد که ممکن جنایت جنگی محسوب شود.

یوناما، تداوم آسیب رسیدن به افراد ملکی از اثر شلیک‌های غیرمستقیم در جریان درگیری های زمینی در مناطقی که افراد ملکی زندگی می‌کنند و باعث ۲۵ درصد از تلفات افراد ملکی در ربع دوم سال ۲۰۲۰ گردیده است را مورد توجه قرار می دهد.

یافته های ابتدایی یوناما نشان می دهد که در ۲۹ ماه جون در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، شمار زیادی از تلفات افراد ملکی از اثر فیر خمپاره هایی بوده است که اردوی ملی افغانستان در جواب فیر طالبان انجام داده است، زمانی که این خمپاره ها به هدف مورد نظر نرسیده، در یک بازار مزدحم برخورد کرده است. تحقیقات در مورد آسیب رسیدن به افراد ملکی همچنان ادامه دارد و یوناما این ارقام را در گزارش وسط سال خود در ماه جولای در مورد حفاظت از افراد ملکی ارائه خواهد کرد.

بر علاوه، اخیرا در شمار تلفات افراد ملکی از اثر استفاده طالبان از ماین های جاسازی شده، افزایش به وجود آمده است، در هفته بعد از آتش بس عید، این ماین های جاسازی شده، عامل عمده وارد آمدن تلفات به افراد ملکی بوده اند. درخواست مداوم این ماموریت برای پایان دادن به خشونت، فورآ به همه طرف های درگیر مرتبط میگردد تا توجه و منابع الزم را برای مبارزه با همه گیری کوید-۱۹ که یک تهدید جدی برای همه در افغانستان می باشد، ارائه کنند.