مسئولان در وزارت صحت عامه می گوید که شفاخانه صد بستر دشت برچی پس از بازسازی امروز (چهارشنبه، ۱۱ سرطان) دوباره فعال شده است.

 مهاجمان به تاریخ ۲۳ ثور به بخش ولادی ـ نسائی شفاخانه ۱۰۰ بستر درمنطقه  دشت برچی در غرب کابل حمله کردند. در این حمله ۲۴ تن کشته شد و ۱۶ تن دیگر زخمی که اکثر زخمی‌های این رویداد نوزدان و مادران بودند.

احمدجواد عثمانی، سرپرست این وزارت، در یک نشست خبری در شفاخانه‌ی صدبستر دشت برچی گفته است که این شفاخانه از امروز (چهارشنبه ۱۱ سرطان) فعالیت هایش را بطور عادی از سر می‌گیرد.

آقای عثمانی در این نشست خبری از فعالیت داکتران بدون مرز در شفاخانه‌ی دشت برچی قدردانی کرد و گفت که بازسازی این شفاخانه نیز به کمک این داکتران صورت گرفته است.

سرپرست وزارت صحت افزود که وی نگرانی‌های داکتران بدون مرز را با ارگان های امنیتی شریک ساخته و آن‌ها را نیز تشویق کرده است که به فعالیت خود در این شفاخانه ادامه دهند.

آقای عثمانی افزود که سازمان داکتران بدون مرز هنوزهم با شفاخانه‌ی صد بستر همکاری دارند، اما بنا بر تصمیم دفتر مرکزی‌اش خدمات صحی ارائه نمی‌کند و معاش کارمندان شفاخانه را نمی‌پردازد.

به گفته وی ۴۰ تن از داکتردان و کارمندان که در سایر شفاخانه‌ها کار می‌کردند، در شفاخانه‌ی صد بستر دشت برچی توظیف شده‌اند.

آقای عثمانی از طرف‌های درگیر جنگ نیز خواسته است که بر مراکز صحی حمله نکنند.

او گفت که در شش ماه گذشته حدود ۲۰ حمله تروریستی بر مراکز صحی صورت گرفته است.

پس از حمله به شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی و کشته و زخمی شدن نوزدان و مادران، سازمان داکتران بدون مرز فعالیت خود در این شفاخانه را به تعلیق در آورد.

بربنیاد یافته های سازمان داکتران بدون مرز بخش ولادی نسایی شفاخانه ۱۰۰ بستر  دشت برچی برای بیش از یک و نیم میلیون جمعیت خدمات صحی عرضه می کرد.

 سازمان داکتران بدون مرز ( ام اس اف) بخش ولادی نسایی ۵۵ بستر را در سال ۲۰۱۴ میلادی در شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی ایجاد کرده است.

 براساس آمار این سازمان از آغاز سال تاکنون ۵۴۰۱ نوزاد در این شفاخانه به دنیا آمده اند و ۵۲۴ نوزاد دیگر تحت مراقبت های جدی در این شفاخانه قرار دارند.