خامه پرس: سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان، از گفت‌وگوی رئیس و اعضای دفتر طالبان در قطر، با وزیر خارجه امریکا و نماینده ویژه ایران برای افغانستان، در پیوند به مسایل صلح خبر می‌دهد.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در سلسله تویت هایش گفته است که محمدابراهیم طاهریان، نماینده وزارت خارجه ایران برای افغانستان، در سفری به دوحه با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان دیدار کرده است و گفت‌وگو با مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا از طریق ویدیو کنفرانس (دوشنبه ۹ سرطان) صورت گرفته است.

سهیل شاهین همچنان گفته است که ملا برادر و مایک پمپئو در مورد تطبیق توافق‌‌نامه‌ی صلح، خروج نیروهای خارجی، رهایی زندانیان، شروع مذاکرات بین‌الافغانی و کاهش خشونت‌ها بحث کرده‌اند.

سهیل شاهین در صفحه‌ی تویترش به نقل از ملا برادر، معاون گروه طالبان نوشته است که این گروه پس از رهایی زندانیان شان برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی آماده است.

بر اساس اعلام سخنگوی طالبان، بحث اصلی گفت‌وگوهای ملا برادر با محمدابراهیم طاهریان، مشکلات مهاجران افغان در ایران، مسایل سرحدی، رهبری و مالکیت مذاکرات بین‌الافغانی و وضعیت جاری افغانستان بوده است.

این گفت‌وگوها در حالی صورت گرفته است که زلمی خلیل‌زاد در همراهی یک هیئت از سرمایه‌گذاران آمریکایی به دوحه رفته است.