براساس گزارش ها پژوهشگران و دانشمندان چینی یک ویروس جدید از خانواده ویروس‌های آنفلوآنزا را تشخیص داده اند که توان بالقوه برای تبدیل شدن به یک همه‌گیری جهانی را دارد.

این محققان گفته اند که این ویروس اخیرا در میان خوک‌ها دیده شده است و امکان سرایت آن به انسان‌ها نیز وجود دارد.

آنها معتقد ‌اند که این ویروس “تمامی ویژگی‌های لازم” برای سازگار کردن خود با ایجاد عفونت در میان انسان‌ها را دارد و باید به دقت تحت نظر گرفته شود و از آنجا که جدید است ممکن است بدن انسان‌ها توان مقابله اندکی در برابر آن داشته باشد.

این ویروس، که محققان آن را G4‌EA‌H1N1 می‌نامند، پس از بررسی ۳۰ هزار خوک از کشتارگاهی در چین به دست آمده است.

چنین به نظر می‌رسد که این ویروس ترکیبی است از آنفلوانزای مرغی اروپایی و آسیایی با ویروس اچ۱ان۱ (H1N1)، که گفته می‌شود در سال ۲۰۰۹ در مکزیک شیوع پیدا و نزدیک به نیم میلیون نفر را در جهان از پا درآورد.

اکنون واکسن مقابله با آن ویروس که (آ/اچ۱ان۱پی‌دی‌ام‌ ۰۹) نام‌گذاری شد در ترکیب واکسن‌های فصلی آنفلوآنزا قرار دارد و افراد با تزریق سالانه واکسن‌ها آنفلوآنزا در برابر آن خود را مصئون می‌ سازند.

دانشمندان چین می‌گویند که این ویروس جدید مشابهت به همان ویروس آنفلوآنزای خوکی سال ۲۰۰۹ دارد اما کمی تغییرات جدید در ساختار ژنتیکی آن دیده می‌شود.

اعلایم این ویروس تاکنون در کارگران مزارع خوک‌داری در چین مشاهده شده‌اند.

گفته می شود که واکسن‌های فعلی آنفلوآنزا در برابر این ویروسی بی‌اثر بوده اما محققان می‌گویند امکان تغییر ساختاری واکسن‌ها برای سازگار شدن با مشخصات این ویروس وجود دارد.

به گفته کارشناسان، احتمال این که ویروس جدید بتواند یک همه‌گیری دیگر را به بار آورد ضعیف است، اما لازم است موضوع به جدیت دنبال شود.

به گفته مارتا نلسون «آنفلوانزا می‌تواند همه ما را متعجب کند و کوتاهی ما در مورد آنفلوانزا و هر تهدید دیگری موجب پشیمانی خواهد بود.»

پروفسور کین چون چانگ، که به مطالعه این ویروس پرداخته و در دانشگاه ناتینگهام مستقر است، به بی‌بی‌سی گفته جی ۴ هنوز مشکلی ندارد، اما «نباید از خطر تشکیل ویروس‌های جدید غافل باشیم.»

این ویروس در حالی ظهور کرده است که جهان با ویروس همه گیر کرونا دست و پنجه نرم می کند، تاکنون در جهان بیش از ۱۰ میلیون نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده اند و دست کم جان ۵۰۰ هزار نفر را گرفته است.