انفجار در صحن مسجد وزیر محمد اکبر خان

وزارت خارجه ایران انفجار در مسجد وزیر محمد اکبر خان را که منجر به کشته شدن محمد ایاز نیازی، امام آن مسجد شد، محکوم کرده است.

به گزارش ایرنا، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران این انفجار را “اقدام تروریستی” خوانده و با مردم و کشور افغانستان ابراز همدردی کرده است.

سفارت ایران در کابل هم “حمله علیه شهروندان غیر نظامی افغانستان در شامگاه سه‌شنبه را که منجر به کشته شدن مظلومانه دکتر محمد ایاز نیازی خطیب مسجد وزیر اکبر خان شد، به شدت محکوم کرده و همدردی صمیمانه خود را با خانواده آن مرحوم و دولت و ملت افغانستان ابراز می‌دارد.”

شام روز گذشته (سه‌نشبه ۱۳ جوزا) در اثر انفجار یک بمب جاسازی شده در صحن مسجد جامع وزیر محمد اکبر خان، یک نمازگزار جان باخته و سه تن به شمول خطیب این مسجد، دکتر محمد ایاز نیازی زخمی شدند. آقای نیازی پس از زخم برداشتن در شفاخانه جان باخت.

 گروه طالبان دست‌داشتن در این انفجار را رد کرده اند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه در تویتی گفته است: «با تأسف اطلاع حاصل نمودیم که امام مسجد وزیر محمداکبرخان مولوی صاحب محمد ایاز نیازی در یک انفجار به شهادت رسید. ما حمله بر وی را شدیدا نیکوهش میکنیم و آن را جنایت بزرگ میدانیم».

اما امرالله صالح معاون ریاست جمهوری می گوید: «مهال است طالبان در این انفجار دست نداشته باشند. طالب ها نمی‌توانند با نوشتن دو جمله خود را از این جنایت و ترور برائت دهند».