سازمان ملل متحد گفته است که گروه طالبان بعد از امضایی توافقنامه صلح با امریکا هنوز هم به حمایت شان از شبکه القاعده ادامه داده است.

بر اساس امضای توافقنامه صلح میان طالبان و ایالات متحده امریکا این گروه متعهد به قطع ارتباط با شبکه القاده شده بود.

در تازه ترین گزارش تیم نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل متحد آمده است که رهبران ارشد القاعده و صدها جنگجوی این گروه هنوز در افغانستان فعالیت دارند.

در این گزارش آمده است که جنگ جویان شبکه القاعده در افغانستان به ۴۰۰ الی ۶۰۰ نفر می رسند.

در متن توافقتنامه صلح میان آمریکا و طالبان، آمده است که گروه طالبان به اعضای خود، فرد یا گروهی از جمله القاعده اجازه نخواهد داد تا از خاک افغانستان برای تهدید آمریکا و متحدان آن استفاده کنند.

در گزارش سازمان ملل گفته شده است که گروه طالبان ارتباط نزدیک با شبکه القاعده دارد و در زمان مذاکرات صلح با آمریکا بارها با شبکه القاعده مشورت و رایزنی کرده است و به آنها ضمانت داده اند که به روابط تاریخی خود با این شبکه احترام می‌گذارد و از این شبکه حمایت خواهد کرد، تا به قدرت برسند.

این گزارش افزود که کشورهای عضو، شبکه القاعده و طالبان در سال ۲۰۱۹ و در ابتدای سال ۲۰۲۰ جلسات متعدد داشته که درباره مسایل مرتبط به عملیات و برنامه‌ریزی، آموزش و فراهم کردن پناهگاه‌های امن توسط طالبان برای اعضای شبکه القاعده صحبت کرده‌اند.

این گزارش سازمان ملل در ادامه می گوید که شبکه القاعده به صورت مخفی در ۱۲ ولایت افغانستان مانند بدخشان، غزنی، هلمند، خوست، کنر، قندوز، لوگر، ننگرهار، نیمروز، نورستان، پکتیا و زابل فعال هستند..

طالبان این گزارش سازمان ملل را “بی‌اساس” خوانده و گفته است که این گزارش به منظور ایجاد اخلال در روند صلح منتشر شده است

در این گزارش همچنان آمده است که ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده با شماری از اعضای شبکه حقانی در ماه فبروری سال ۲۰۲۰ دیدار داشته است و آنان درباره توافقنامه صلح با آمریکا و همچنین روند صلح افغانستان با هم مشورت کرده‌اند.

در این گزارش آمده که یحیی حقانی، از اعضای شبکه حقانی، از اواسط سال ۲۰۰۹ به عنوان رابط با شبکه القاعده کار می کند.

سازمان ملل در این گزارش اش با اشاره از شبکه القاعده شبه جزیره هند نیز گفته است که در حمله مشترک نیروهای آمریکایی و افغان که در اول ماه میزان سال ۱۳۹۸خورشیدی به یک قرارگاه طالبان در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند انجام شد، عاصم عمر، رهبر شبکه القاعده برای شبه جزیره هند و شماری از اعضای ارشد این شبکه کشته شدند.

از سوی هم زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور مصالحه افغانستان می گوید که این گزارش قبل از تاریخ ۱۵ مارچ سال ۲۰۲۰ را پوشش داده است.

توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان پس از ۱۸ سال جنگ و ۱۸ ماه مذاکره به تاریخ ۲۹ اپریل در دوحه قطر به امضا رسید.

زلمی خلیلزاد گفته است که “طالبان گام‌هایی برای این کار برداشته اند ا ما نیاز به اقدامات بیشتر دارند.”

او افزود که زمان می‌برد تا طالبان از القاعده جدا شود.