وزارت صحت عامه‌ی افغانستان از ثبت ۷۸۲ واقعه‌ی مثبت کرونا در ۲۴ شاعت گذشته در سراسر کشور خبر می‌دهد.

وحیدالله مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز (شنبه ۳ جوزا) به خبرنگاران گفت که ۷۸۲ مورد مثبت کرونا در ۱۷ ولایت کشور به ثبت رسیده است که با این حساب شمار مجموعی بیماران شناسایی شده مبتلا به کرونا در کشور به ۹۹۹۸ نفر افزایش یافته است.

در این میان ولایت کابل با ثبت ۳۷۷ مورد در رده‌ی نخست بیشترین آمار در یک شبانه‌روز گذشته، هرات با ثبت ۱۵۰ مورد و بلخ با ثبت ۴۹ مورد در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

این رقم تاکنون بیشترین آمار به ثبت رسیده در ۲۴ ساعت گذشته از آغاز شیوع این بیماری تاکنون در افغانستان است.

بر اساس اطلاعات وزارت صحت عامه در یک شبانه‌روز گذشته ۸ بیمار مبتلا به کرونا در هرات و ۳ بیمار دیگر در ولایت‌های ننگرهار، بلخ و غزنی جان باخته و ۴۴ بیمار دیگر بهبود یافته اند.

تاکنون در مجموع ۲۱۶ تن از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در سراسر کشور جان باخته و ۱۰۴۰ تن دیگر صحت‌یاب شده اند.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه می‌گوید که فاجعه شیوع این ویروس در حال گسترش است و هشدار می‌دهد در صورتی که مردم قرنطین را رعایت نکنند، این فاجعه گسترده‌تر خواهد شد.

این در حالی است که پیش از این والی کابل نیز از مردم خواسته بود تا روزهای عید را در خانه‌های شان بمانند و از گشت‌وگذار های بی‌مورد در شهر جلوگیری کنند.

براساس فیصله کمیته مبارزه با کرونای ولایت کابل، شهرکابل از ساعت ۵ صبح به روی هرگونه تردد موتر و عابران مسدود خواهد بود.

بر اساس آمار دانشگاه جانز هاپکینز تا کنون ۵ملیون و ۲۱۵هزار و ۲۳۵ در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده و ۳۳۸ هزار ۲۶۵ تن دیگر جان باخته اند.