وزارت امور خارجهٔ کشور گفته است که میان افغانستان و پاکستان هیچ گونه پیمان استرداد متهمان وجود ندارد بنا عبدالله اورکزی مشهور به اسلم فاروقی رهبر شاخه خراسان گروه داعش مطابق با قوانین افغانستان برخورد می شود.

وزارت امور خارجه امروز (جمعه، ۲۲ حمل) با نشر یک اعلامیهٔ‌ گفته است که از آنجایی که در مورد استرداد متهمین و مجرمین میان افغانستان و پاکستان پیمانی موجود نیست، با اسلم فاروقی بر اساس قوانین افغانستان برخورد صورت خواهد گرفت.

در این اعلامیه وزارت خارجه آمده است که اسلم فاروقی،‌ معروف به عبدالله اروکرزی، رهبر شاخه خراسان داعش، فردی است که در افغانستان جنایات زیادی را مرتکب شده است و فاروقی به رهبری عملیات‌های متهم است که در نتیجهٔ آن شمار زیادی از غیرنظامیان و سربازان افغان کشته شده اند.

در اعلامیه همچنان آمده است که افغانستان میان تروریست‌ها تفاوت قایل نشده و با تمامی شان برخورد قانونی مشابه انجام می‌دهد و به مبارزه علیه دهشت افگنان متعهد است.

وزارت خارجه تأکید کرده است که افغانستان و پاکستان می‌توانند براساس پلان عمل صلح و آشتی ازطریق در میان گذاشتن اطلاعات باهم با تروریسم مبارزه کنند.

وزارت امور خارجۀ پاکستان روز (پنجشنبه ۲۱ حمل) با نشر اعلامیه‌ای فاروقی را به دست داشتن به فعالیت‌های ضد پاکستانی متهم کرده و از افغانستان خواست تا او را تحویل اسلام آباد کند.

سفارت پاکستان در کابل نیز ضمن نشر اعلامیۀ وزارت خارجۀ آن کشور در یک پیام تویتر نوشته است که فاروقی در فعالیت‌های ضد پاکستان در افغانستان دست داشت و برای تحقیقات بیشتر باید به پاکستان تحویل داده شود.

ریاست امنیت ملی افغانستان روز (شنبه ۱۶حمل) از دستگیری عبدالله اورکزی معروف به اسلم فاروقی رهبر گروه تروریستی داعش شاخهٔ خراسان با ۱۹ جنگجوی دیگر این گروه در عملیات نیروهای خاص امنیت ملی خبر داد، اما زمان و مکان این عملیات را مشخص نکرد.