ارگ با نشر اعلامیه‌ای امروز از تعیین شدن حنیف اتمر به عنوان وزیر و سرپرست وزارت امور خارجه خبر داده است.

در اعلامیه آمده است که محمد حنیف اتمر طی دو حکم جداگانه‌ی مقام عالی ریاست جمهوری، به تأسی از حکم فقره ۱۳ ماده ۶۴ قانون اساسی، به صفت نامزد وزیر و سرپرست وزارت امور خارجه تعیین شده است.

حنیف اتمر از شخصیت های تاثیرگذار سیاسی و مطرح کشور می‌باشد که پیش ازاین در پست‌های مهم دولتی چون وزیر انکشاف دهات، وزیر معارف، وزیر امور داخله و مشاور امنیت ملی کار کرده است.

رئیس جمهور غنی پیش از این با معرفی عبدالهادی ارغندیوال، وزیر پیشین اقتصاد و رئیس حزب اسلامی افغانستان به حیث نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه، معرفی کابینه خود را آغاز کرد.

پیش از این رئیس جمهور، طاهر زهیر را به عنوان نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ معرفی کرد.

به تاسی از حکم مندرج فقره‌ ۱۱ ماده‌ی شصت و چهارم قانون اساسی، محمد طاهر زهیر، به حیث نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ معرفی شد و وزارت دولت در امور پارلمانی وی را جهت دریافت رأی اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی کرد.

این در حالی است که طی فرمان دیگر سید عبدالوحید قتالی به عنوان والی جدید ولایت هرات مقرر شده است.

در اعلامیه‌ای از طرف ارگ در پیوند به معرفی عبدالوحید قتالی آمده است که؛ به منظور بهبود هر چه بیشتر امور حکومت‌داری محلی ایشان به عنوان والی ولایت هرات معرفی شده است.

آقای قتالی، قبلا به پست‌های رئیس شورای ولایتی هرات و شهردار هرات، کار کرده است.

معرفی تقرری‌های جدید از طرف ارگ در حالی اعلام می شود که اختلافات سیاسی میان اشرف غنی و دکتر عبدالله عبدالله هنوز حل نشده است.

دیروز رئیس جمهور غنی به منظور پایان اختلافات سیاسی ناشی از نتایج انتخابات ریاست جمهوری، ریاست شورای عالی صلح را به دکتر عبدالله عبدالله پیشنهاد کرد. که از سوی وی پذیرفته نشد.