روزنامه “استریت تایمز” سنگاپور گزارش داده است که لوی سارنوالی میانمار یک خبرنگار را به اتهام انجام مصاحبه با رهبران مسلمان این کشور به حمایت از تروریسم به حبس ابد محکوم کرده است.

براساس این گزارش، دادگاه عالی میانمار امروز (سه شنبه ۳۱ مارچ) “نای میو لین” مدیر مسئول رادیی “صدای میانمار” را به دلیل مصاحبه ۳ روز گذشته اش با رهبران مسلمان این کشور در ایالت “راخینه” به حبس ابد محکوم کرده است.

“زرنی مان” همسر این روزنامه نگار که خود نیز خبرنگار نشریه “ایراوادی” است از مصادره اموال شخصی همسرش از جمله لب تاب توسط لوی سارنوالی خبر داد و نوشت که آزادی مطبوعات و رسانه ها در این کشور برخلاف تصریح قانون اساسی میانمار همواره از سوی خود دولت نقض می شود به ویژه از زمانی که دولت مرکزی اقدامات غیرانسانی و تبعیض آمیزی را علیه مسلمانان کشور روا می دارد.

دولت میانمار هفته گذشته گروه موسوم به “ارتش آراکان” را در جایگاه گروه های تروریستی کشور جا داده بود چرا که آنها مدت ها است که با ارتش میانمار در غرب این کشور در جنگند تا شاید بتوانند از زیر بار فشارهای سیاسی و ایدئولوژیک دولت مرکزی رهایی یابند.

جنایاتی که ارتش میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا مرتکب شده، باید به مثابه نسل‌کشی در برابر دادگاه بین‌المللی کیفری قرار گیرد. تا کنون دیپلمات‌های چندین کشور جنایات رژیم برمه را به عنوان “نسل‌کشی” محکوم کرده‌اند.