مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده و ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو به ایجاد یک حکومت همه شمول در افغانستان تاکید می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا با نشر اعلامیه‌ای گفته است که مایک پمپیو در یک تماس تیلفونی با استولتنبرگ، ایجاد حکومت همه‌شمول را برای حل بحران سیاسی در افغانستان ضروری خوانده گفته اند این که پایان دادن به تنش‌های سیاسی کنونی به تقویت امنیت در افغانستان کمک می‌کند.

بحران سیاسی کنونی در افغانستان پس از آن بوجود آمد که کمیسیون انتخابات نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را به نفع اشرف غنی اعلام کرد اما عبدالله عبدلله رقیب انتخاباتی غنی این نتیجه را نپذیرفت و جداگانه مراسم تحلیف برگزار کرد.

پیش از این در دیدارهای که غنی و عبدالله داشتند، رئیس جمهور غنی به عبدالله نقش اساسی در گفت‌وگوهای صلح و به همراهانش سهم در کابینه پیشنهاد کرده بود اما عبدالله با رد این پیشنهادها، خواستار پست صدراعظم شد که غنی این خواست او را تغییر در قانون اساسی و ناپذیرفتنی خواند.

عبدالله عبدالله گفته است که طرفدار راه‌حل از طریق مذاکره و گفت‌وگو است اما برای حل بحران سیاسی ناشی از انتخابات نت هنوز راه‌حل مورد قبول به میان نیامده است.

پیش از این مایک پمپئو (دوشنبه ۲۲ مارچ) در یک سفر ناگهانی به کابل آمد و با غنی و عبدالله به گونه‌ی جداگانه دیدار کرد. پس از سفر پمپئو، وزارت خارجه با نشر اعلامیه‌ی غنی و عبدالله را در ایجاد یک حکومت، ناکام خوانده و آن را تهدیدی مستقیم به مناقع آمریکا عنوان کرد و از قطع یک ملیارد دالر از کمک‌هایش به افغانستان خبر داد.

این در حالی است که چهره‌های سیاسی و مردمی افغانستان نیز در تلاش اند تا غنی و عبدالله به یک توافق سیاسی برسند و به بحران کنونی خاتمه دهند تا زمینه برای گفت‌وگوهای صلح فراهم شود.