سفیران کشورهای اروپایی در کابل گفته اند که از تشکیل هیات حکومت افغانستان برای گفتگو با طالبان استقبال می کنند و برای آغاز مذاکره در بارۀ برقراری آتش‌بس تاکید کرده اند.

اتحادیه اروپا در یک اعلامیۀ ای امروز (سه شنبه ۳۱ مارچ، ۱۲ حمل) گفته است که سفیران این اتحادیۀ در افغانستان هیات مذاکره کننده حکومت افغانستان را همه‌شمول دانسته و تشکیل آن را یک گام مهم در راستای آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی و حل بحران سیاسی داخلی افغانستان خوانده اند.

در این اعلامیه آمده است: “ما حمایت خود را از رهبران در راستای تقویت سهم موثر جوانان، بانوان و قربانیان در گفتگوهای صلح اعلام می‌کنیم…ما از طالبان می‌خواهیم تا تعهد قوی در راستای گفتگوهای صلح و کاهش خشونت در افغانستان نشان داده و مطابق توافق دوحه، گفتگوی معنادار را برای آتش‌بس آغاز کنند.”

در این اعلامیه همچنان آمده است که حالا که پیشرفت‌های در رهایی زندانیان و تشکیل تیم مذاکرۀ کننده صورت گرفته است، دلیل بیشتر برای تعویق انداختن گفتگوهای بین‌الافغانی وجود ندارد.

هیات گفتگو کننده صلح هفته گذشته از سوی حکومت افغانستان معرفی شد که این هیات شامل ۲۱ عضو که در راس آن معصوم استانکزی رییس پیشین امنیت ملی قرار دارد.

معصوم ستانکزی، فاطمه گیلانی، نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، رسول طالب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، حفیظ منصور، فاروق مجروح، عنایت الله بلیغ،باتور دوستم، کلیم الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور و داکتر امین احمدی از اعضای هیات مذاکره کننده صلح استند.

اما گروه طالبان در یک اعلامیهٔ ای اعلام کردند که تیم مذاکره کننده باید در توافق با “تمام جهت‌ها” تشکیل شود زیرا این گروه تاکید دارد که با حکومت افغانستان منحیث “یک جهت” وارد مذاکره خواهد شد.

این گروه ادعا دارند که جهت‌های دیگر از این هیات مذاکره کننده رضایت ندارند.