وزارت صحت عامه خبر می‌دهد که یک باب لابراتوار تشخیص ویروس کرونا در ولایت ننگرهار به بهره برداری سپرده شد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور، امروز (یک‌شنبه ۱۰ حمل) تدابیر اتخاذ شده برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا در ولایت ننگرهار از نزدیک بررسی کرده و یک باب لابراتوار تشخیص ویروس کرونا را در این ولایت به بهره برداری سپرد.

وزارت صحت با نشر اعلامیه‌ی می‌گوید که این لابراتوار برابر با معیارهای جهانی آماده شده است که ظرفیت تشخیص صد واقعه را در روز دارد.

وزیر صحت افتتاح این لابراتوار را یک امر بسیار مهم برای تشخیص واقعات و شناسایی مبتلایان ویروس کرونا در حوزه شرق کشور عنوان کرده می‌گوید که این لابراتوار کمک می‌کند تا زمینه تشخیص ویروس کرونا در کشور بیشتر شود و افراد مبتلا به این ویروس زودتر شناسایی گردد.

پس از این قرار است نمونه‌های مشکوک ولایات کنر و لغمان برای تشخص به لابراتوار ننگرهار فرستاده شوند.
بعد از کابل و هرات این سومین ولایتی است که زمینه تشخیص ویروس کرونا در آن فراهم شده است.

در اعلامیه همچنان آمده است که ۶ پایه دستگاه وینتلاتور به شفاخانه صد بستر بیماران کرونا در ولایت ننگرهار، یک پایه به ولایت لغمان و یک پایه به ولایت کنر داده شده است. این دستگاه‌ها برای بیمارانی که دچار مشکلات تنفسی شدید می‌شوند استفاده می‌شود.

وزیر صحت عامه یکبار دیگر هشدار می‌دهد که اگر مردم تدابیر وقایوی را جدی نگیرند احتمال می‌رود ۲۵ ملیون شهروند افغان به این ویروس مصاب شود.
او برای پیش‌گیری از این ویروس جداً از مردم می‌خواهد تا از گشت و گذار در بیرون از منزل، دست دادن، روبوسی و بغل کشی خودداری کنند و روزانه بیش از ۳۰ مرتبه دست‌های شان را با صابون بشویند.

تاکنون شمار ابتلا به کرونا در کشور به ۱۲۰ مورد رسیده که ۳ مورد آن جدیداً در هرات و نیمروز ثبت شده است.