ریاست صحت عامه هرات از جان باختن سومین شخص در اثر بیماری کرونا خبر داده است.

عبدالحکیم تمنا، رئیس صحت عامه ولایت هرات گفته است که مرد جان باخته ۵۵ ساله بود. از دیشب به این سو وضعیتش به وخامت گراییده و با وصف اهتمامات لازمه در گذشته است.
پیش از این یک زن ۴۵ ساله همچنان در ولایت هرات و یک مرد ۴۰ ساله در ولایت بلخ از اثر کرونا جان داده اند که براین اساس موارد مرگ ناشی از کرونا در افغانستان به ۳ مورد می‌رسد.

آمار مجموعی واقعات مثبت کرونا در کشور به ۹۳ رسیده که ۱۰ مورد آن جدیداً در ۲۴ ساعت گذشته ثبت شده اند.
از ۱۰ مورد جدید ۸ مورد آن در هرات و ۲ مورد در نیمرروز گزارش شده که ۶ تن آن مرد اند و ۴ تن آن زن هستند. ۴ مورد این واقعات از کشور ایران برگشته اند و متباقی در اجتماع مصاب شده اند.

ولایت هرات بیشترین رقم مبتلایان را به این ویروس دارد. تا پیش از این مبتلایان به کرونا در افغانستان سابقه‌ی سفر به کشورهای آلوده به کرونا خصوصاً کشور ایران را داشتند اما واقعات اخیر نشان می‌دهد که تعدادی از مبتلایان سابقه‌ی سفر ندارند. به این معنا که ویروس در کشور به گردش آغاز کرده است و شهروندان زیادی را تهدید می‌کند.
پیش از این وزارت صحت همچنان از احتمال مبتلا شدن ۱۶ ملیون شهروند افغانستان در صورت رعایت نکردن نکات صحی برای جلوگیری از ویروس کرونا، خبر داده بود.

این در حالی است که وزارت صحت ابتلای ۵ کارمند صحی این وزارت را نیز تائید می‌کند. فدامحمد پیکان، معین عرضه خدمات صحی این وزارت امروز (پنج‌شنبه ۷ حمل) به خبرنگاران گفت که یک کارمند صحی در ولایت کندهار و ۴ تن دیگر در ولایت هرات نتیجه آزمایش آن‌ها مثبت بوده است.

گزارش‌ها می‌رساند که حکومت افغانستان در ولایات هرات، زرنج و فراه به دلیل آمار بلند ابتلا و این‌که در معرض خطر ویروس کرونا هستند، قیود گشت‌وگذار وضع کرده است.

گفته می‌شود آمار ابتلا به این ویروس در جهان به ۴۹۱هزار مورد رسیده و تا کنون ۲۲هزار تن در اثر این ویروس جان داده اند.