حکومت اعلام کرده است که بر اساس فرمان رییس جمهور اشرف غنی برای جلوگیری از شیوع کروناویروس در زندان‌ها افغانستان و سلامتی زندانیان، هزاران زندانی را آزاد کنند.

راشد طوطا خیل، رییس عمومی محابس و توقیف‌گاه‌های افغانستان گفته است که رهایی بخشی از زندانیان که جرایم کوچک را انجام داده اند و پس از رهایی تهدیدی را متوجه جامعه نمی‌کند، در حیطۀ صلاحیت‌ رییس جمهور است به گفته وی صلاحیت رهایی بخشی دیگر این زندانیان مربوط به محاکم و اداره تنظیم امور زندان‌ها است.

آقای طوطا خیل گفت: “هدایت رییس جمهور این است که طی ده روز باید پروسه نهایی شود و تمام ولایات هم‌زمان صلاحیت‌ها تفویض شده….به شیوۀ این فرمان طراحی شده که اگر تطبیق شود، حدود ۹ تا ۱۰ هزار زندانی را ممکن ما رها بسازیم”.

فرید حمیدی، لوی سارنوال کشور گفته است که از به دلیل شیوع کروناویروس، محلات سلب آزادی بیشتر آسیب‌پذیر استند و خواستهای حکومت برای جلوگیری از کرونا، در زندان‌ها نیز عملی می‌گردد و به گفته او بر اساس فرمان رییس جمهور غنی، بیشتر به زنان زندانی و اطفالی که در مراکز سلب استند، توجه شده تا مورد عفو قرار بگیرند.

وی افزود: “افرادی که به امراض صعب‌العلاج دچار استند، یک کمیته صحی به اساس این فرمان در سراسر افغانستان به کار آغاز می‌کند تا بعد از تثبیت افرادی که دچار امراض صعب‌العلاج استند، از این فرمان مستفید شوند”.

وی در ادامه بیان کرد که افرادی بالاتر از ۵۵ سال سن دارند، مرتکبین جرایم جنحه که سه تا پنج سال محکوم به زندان شده اند، کسانی که مدت حبس شان پنج سال باقی مانده نیز شامل این فرمان می‌شوند و محکومین جرایم تروریستی و جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی شامل این فرمان نمی‌شوند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور نیز گفته است که این تصمیم بر اساس پیشنهاد این وزارت برای مصوونیت زندانیان از سوی کابینه تایید شده و رییس جمهور فرمانی را صادر کرده است.

به گفتۀ آقای فیروز، با توجه به تراکم زندانیان، نبود آفتاب، غذای ناکافی، مکان‌های غیرمعیاری، زندان‌ها مکان‌های معروض به انتشار کروناویروس در جامعه محسوب می‌شوند.