دکتر عبدالله عبدالله در یک نشست خبری گفت که سفر مایک پمپئو به افغانستان به منظور میانجیگری نه بلکه به منظور تأکید بر حل بحران سیاسی افغانستان بوده است.

دکتر عبدالله عبدالله در یک نشست خبری امروز (پنج‌شنبه ۷ حمل ) در رابطه به اوضاع جاری کشور و سفر مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به افغانستان به رسانه‌ها گفت که سفر وزیر خارجۀ امریکا در اوج بحران کرونا، نشان‌دهندۀ اهمیت افغانستان به ایالات متحده امریکا و دوام همکاری‌شان است.

عبدالله می‌گوید که مایک پمپئو به قصد میانجیگری نیامده بلکه جداً بر حل فوری بحران سیاسی ناشی از نتایج انتخابات ریاست جمهوی تاکید دارد. او همچنان اضافه می‌کند؛ پمپئو گفت که با فورمول نیامده‌ است و نمی‌خواهد فورمولی را تحمیل کند اما این مسؤلیت رهبران سیاسی افغانستان است تا به بحران موجود راه‌حل پیدا کنند.

بحران حاضر بالای امنیت ملی امریکا، پروسۀ صلح و سلامت نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان تأثیر دارد. از این رو تأکید وزیر خارجه ایالات متحده بر این است که در شرایط بحرانی کنونی، به ویژه بحران ناشی از ویروس کرونا، باید راه‌حل سیاسی برای مشکل افغانستان پیدا شود و به مشکلات افزوده نشود.

پمیئو همچنان گفته است که در صورت یافتن راه‌حل؛ آمریکا کمک‌های خود را ادامه خواهد داد و در پروسۀ صلح کار را با جدیت دنبال می‌کند و همچنان در مبارزه با تروریزم در کنار مردم افغانستان باقی می‌ماند.

این در حالی است که پیش از این حامد کرزی و عبدالرب رسول سیاف دو شخصیت‌ مطرح سیاسی افغانستان نیز تلاش‌ها و دیدارها‌ی با دو طرف، برای حل بحران‌های سیاسی افغانستان داشتند که به نتیجه‌ای نرسید.

پیش از این محمداشرف غنی برنده انتخابات ریاست جمهوری، در دیدارش با عبدالله عبدالله پیشنهاد‌هایی به او و اعضای تیم‌اش داشته اما عبدالله خواهان پست صدرعظم و پنجاه درصد صلاحیت در حکومت شده است که غنی این خواسته‌ی او را خلاف قانون اساسی کشور می‌داند.