انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد می گوید که به دلیل گسترش کروناویروس در جهان خواهان آتش‌بس فوری در سراسر جهان شد.

آقای گوتیرش در یک پیام تصویری گفته است که جنگ‌ها در سراسر جهان شدت گرفته و قربانی این وضعیت زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت و بیجا شدگان اند.

همچنان هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) روز (چهارشنبه ششم حمل) در یک بیانیه ای گفته است که در ۲۵ روز نخست ماه مارچ دست کم صد غیرنظامی افغان در اثر خشونت‌ها کشته شده و ده‌ها تن دیگر زخمی شده اند.

یوناما از همه طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته است تا سطح خشونت را کاهش داده و در راستای تامین آتش‌بس و تفاهم پایدار سیاسی گام‌های عملی بردارند.

یوناما تاکید کرده است که کاهش خشونت به آتش‌بس و مذاکرات صلح بین الافغانی منجر شده و سبب می‌شود که با بحران صحی ناشی از کووید۱۹ با آمادگی بهتر مقابله شود.

ملل متحد گفته است که مسوول بخش عمدۀ تلفات غیرنظامیان در ماه مارچ گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان به ویژه داعش و طالبان اند.

یوناما همچنین از تلفات غیرنظامیان افغان در اثر عملیات نظامیان افغان نیز ابراز نگرانی کرده و گفته است که تنها در یک حملۀ هوایی قوای افغان در ولایت کندز که به تاریخ ۲۱ مارچ صورت گرفت، ۱۱ غیرنظامی عمدتاً زنان و کودکان کشته شدند.

داعش مسوولیت حملۀ روز چهارشنبه ۲۵ مارچ بر معبد هندوها را در شهر کابل به عهده گرفت که در آن ۲۵ نفر کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

در اعلامیۀ یوناما آمده است که ملل متحد از روند همه شمول به رهبری افغان‌ها که در آن زنان، اقلیت‌ها و جوانان شرکت داشته باشند حمایت می‌کند، روندی که از حقوق بشر تمام شهروندان افغان پاسبانی کرده و منجر به صلح پایدار در افغانستان شود.