مسئولان بهداشتی ولایت هرات گزارش داده است که سه فرد مشکوک به کرونا ویروس در این ولایت شناسایی شده‌اند.

احمد امیرنژاد، مسئول بخش نظارت و پاسخ‌دهی به امراض ملی اداره بهداشت ولایت هرات امروز یکشنبه (۴ حوت) به بی‌بی‌سی گفت این سه مورد سابقه سفر به ایران را داشته و علایم کرونا را نیز دارند.

به گفته آقای امیرنژاد از افراد مشکوک نمونه‌گیری شده و به کابل فرستاده شده است.

وی اضافه کرد که در حال حاضر ۳۶ نفر دیگر نیز که به تازگی از شهر قم ایران برگشته‌‌اند در قرنطینیه نگهداری می‌شوند. او اما تاکید کرد که این افراد علایم ویروس کرونا را ندارند.

برای پیش‌گیری از انتقال ویروس کرونا در ولایات هم‌مرز با ایران چی تدابیر گرفته شده است؟

وزارت صحت عامه کشور در بیانیه ای گفته است که داکتر فیروزالدین وزیر صحت عامه، امروز با رییسان صحت عامه ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز و کندهار از طریق ویدیوکنفرانس گفتگو نموده و تدابیر جدی را که از سوی آنان برای پیش‌گیری از این ویروس گرفته شده است، مورد ارزیابی قرار داد.

رییسان صحت عامه ولایات نامبرده از تدابیر گرفته شده با توظیف تیم های صحی در میدان های هوایی، مرزها، بنادر، تهیه بسترهای ویژه و برنامه‌های آگاهی دهی برای پیش‌گیری و کنترول این ویروس به وزیر صحت عامه اطمینان دادند.

وزیر صحت عامه کشور، برای آنان هدایت داد تا تیم های سکریننگ را بیشتر تقویت نمایند، برنامه های آگاهی دهی را در پیوند به اعراض و علایم این ویروس برای کارمندان صحی و مردم افزایش دهند و از قاچاق ماسک به بیرون از کشور جلوگیری نمایند.

هم‌چنان وزیر صحت عامه کشور، روی تجهیز بیشتر مراکز صحی در پیوند به کیت های محافظتی، موادهای ضدعفونی کننده و دیگر ضرویات اولیه تاکید نمود و به مسوولان ادارات هدایت داد تا در این زمینه توجه جدی نمایند.

مقامات ایرانی، نخستین بار، در روز چهارشنبه ۳۰ دلو، دو مورد ابتلا به کرونا ویروس را مورد تائید قرار دادند و ساعاتی پس از آن اعلام کردند که این دو نفر جان خود را از دست دادند.

بعد از درگذشت ۵ تن در ایران بدلیل ابتلا به کرونا ویروس، وزارت ارشاد این کشور اعلام کرده برای پیشگیری از این ویروس، تمام برنامه‌های هنری و سینمایی در سراسر این کشور تا پایان هفته تعطیل خواهد بود.

مکاتب برخی ولایت ها مانند گیلان هم به منظور جلوگیری از شیوع این ویروس تعطیل شده‌است.

بر اساس آمار رسمی ۷۸۵ مورد مشکوک در ایران وجود دارد که تا امروز تست کرونای ۲۸ نفر آنها مثبت گزارش شده‌است.
به گزارش وزارت بهداشت ایران، تا ظهر روز شنبه ۱۹ نفر در قم، ۶ نفر در تهران، ۲ نفر در گیلان و یک نفر در اراک به ویروس کرونا مبتلا شدند.