محمد نور رحمانی

محمد نور رحمانی از سوی داکتر عبدالله عبدالله به حیث والی جدید سرپل معرفی شد.

یک منبع نزدیک به تیم ثبات و همگرای به خامه پرس گفت که محمد نور رحمانی به حیث والی جدیدی سرپل معرفی شده است.

به گفته این منبع مردم ولایت سرپل مقام ولایت را در کنترل خود گرفته اند و والی سابق آنرا از مقام ولایت بیرون کرده اند.

وی گفت که امروز انجینیر کمال والی فعلی ولایت پنجشیر نیز حمایت اش را از حکومت همه شمول به رهبری داکتر عبدالله عبدالله اعلام می کند و از سوی این حکومت به حیث والی جدید پنجشیر معرفی می شود.

گفته میشود که هواداران عبدالله در ولایت‌های شمالی بسیج شده اند تا والی های مورد حمایت عبدالله را به کرسی بنشانند.

ارگ ریاست جمهوری تا اکنون در این مورد اظهار نظر نکرده است.

این در حالی اسست که به روز سه شنبه هفته گذشته کمیسیون انتخابات نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن محمد اشرف غنی با بدست آوردن ۵۰٫۶۴% آرای برای دومین بار به حیث رییس افغانستان معرفی شد.

عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» شامگاه همان روز در جمع هواداران‌اش در کابل خند را پیروز اعلان کرد و گفت که براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات ریاست جمهوری کشور است و حکومت همه شمول را تشکیل خواهد داد.

روز گذشته نیز داکتر عبدالله عبدالله با سران احزاب سیاسی بشمول حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور، محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، محمد کریم خلیلی و باتور دوستم در مورد تشکیل حکومت آینده افغانستان بحث و گفتگو کردند.

با این حال کشور های هند، کویت و مسؤول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، سریلانکا دربارۀ نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیام تبریکی فرستاده‌است.

اما کشور روسیه در اعلامیه‌ای انتخابات افغانستان را به رسمیت نشناخته، از تبریک گفتن غنی اجتناب کرده و از به رسمیت شناخته شدن انتخابات خود داری کرده است.

در این اعلامیه‌ی که از جانب کشور روسیه منتشر شده آمده است که داکتر عبدالله عبدالله نتیجه را نپذیرفته و اعلان حکومت کرده و احتمال دارد نامزدان دیگر انتخابات از وی حمایت کنند.

اما بسیاری از کشورهای جهان به‌شمول ایالات متحدۀ امریکا تاکنون دربارۀ نتیجۀ اعلام انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان موقف روشنی اتخاذ نکرده اند.