علی شمخانی، مشاور شورای امنیت ایران می گوید که حکومت ایران با گفتگوهای مخالف است که افغان‌ها و حکومت آن‌ها در آن اشتراک نداشته باشند.

علی شمخانی، مشاور شورای عالی امنیت ملی ایران روز (چهارشنبه ۲۷ قوس) پس از برگزاری نشست امنیت منطقه‌ای تهران در یک کنفرانس خبری گفت: “هر استراتیژی، تصمیم و یا برنامه‌ای که بدون مشارکت مردم افغانستان باشد، نادرست و محکوم به ناکامی است.”

در نشست تهران، مشاوران امنیت ملی افغانستان، چین، روسیه، هند، تاجکستان، ازبیکستان و ایران، اشتراک داشتند.

آقای شمخانی گفت: “طالبان یک واقعیت مردم افغانستان است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. اما آیا تمام افغان‌ها طالبان اند؟ نه.”

او هم‌چنین ایالات متحده امریکا را به استفاده از وضعیت افغانستان برای “ایجاد ناامنی در مرزهای (افغانستان) با چین، روسیه و ایران” متهم کرد.

این در حالیست که از حدود دو سال پیش، مقام‌های امریکایی و شماری از سران نهادهای امنیتی افغانستان بارها از “ارتباط و حتی کمک تجهیزاتی و نظامی” ایران به طالبان ابراز نگرانی کرده بودند.

از سوی هم زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان در برگه توییترش نگاشته است: “ما به یک مرحلۀ مهم در روند صلح افغانستان نزدیک می‌شویم.”

وی همچنان افزود که در جریان سفر دو روزه اش به کابل با رهبران حکومت، رهبران سیاسی و فعالان حقوق زن دیدار و مشورت‌ نموده و این سفرش را مثمر خوانده است.