هشتمین کنفرانس وزرای امور خارجه « قلب آسیا» امروز (دوشنبه ۱۸ قوس) با سخنرانی‌ رجب طیب اردوغان و محمد اشرف غنی روسای جمهوری ترکیه و افغانستان آغاز به کار می شود.

چالش های امنیتی و تهدیدهای تروریستی و اقتصادی افغانستان مهمترین انگیزه برای ایجاد کنفرانس قلب آسیا موسوم به نشست استانبول است.

کنفرانس قلب آسیا برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ با محوریت افغانستان و با تلاش ترکیه با هدف گسترش همکاری‌های منطقه‌ای در قبال کابل با مشارکت ۱۴ کشور از جمله ایران، ترکیه و افغانستان و حمایت ۱۷ کشور و چندین نهاد و سازمان بین الملی آغاز به کار کرد.

نخستین کنفرانس با شرکت وزرای امور خارجه ۱۴ کشور شامل؛ افغانستان، ترکیه، ایران، جمهوری آذربایجان، چین، هند، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، عربستان، تاجیکستان، ترکمنستان و امارات متحده عربی در استانبول برگزار شد.

کشور های چون استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، فنلاند، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن، نروژ، هلند، اسپانیا، سوئد، انگلیس و آمریکا هم کشورهای حامی این روند هستند. چندین سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی نیز از آن حمایت کرده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری نیز در یک خبرنامه ای گفته است که محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان روز گذشته با نائل اولپاک رئیس بورد روابط اقتصادی خارجی ترکیه و سلیمان سیلیف رئیس شورای تجارتی ترکیه- افغانستان دیدار نمود.

در این دیدار هر طرف روی داد و ستد تجاری سرمایه گذاری در بخش های معادن، برق، ترانزیت و اتصال منطقوی بحث و تبادل نظر کردند.

اعتماد سازی، مبارزه با تروریسم، تجارت و زیرساخت ها، همکاری اقتصادی منطقه ایی، همکاری در حوزه آموزش و تحصیلات نیز از اهداف شکل گیری این روند می باشد.

موضوع سرمایه گذاری و چگونگی تامین امنیت برای حفظ و توسعه سرمایه های به کار رفته در افغانستان همواره از دغدغه های مهم سرمایه گزاران و تجار سایر کشورها بوده که به همین علت در روند قلب آسیا سیاستمداران و کارشناسان اقتصادی تلاش میکنند تا به یک راهکار اساسی برای رفع این چالش ها دست یابند.