دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا روز گذشته در حاشیه نشست سران ناتو در لندن گفت که کشورش سرمایه گذاری قابل ملاحظه‌ای در بخش سلح هسته‌ای انجام داده و به یکی از قدرتمندترین کشور در این عرصه مبدل شده است.

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا روز (سه شنبه ۱۲ قوس) در جریان یک کنفرانس خبری در حاشیۀ نشست سران ناتو در لندن گفت: “ما پول هنگفت در بخش سلاح هسته‌ای مصرف می‌کنیم. ما سلاح هسته‌ای جدید تولید کرده ایم و سلاح هسته‌ای سابقۀ خود را نیز نوسازی کردیم.”

وی در این نشست از دیگر کشور های جهان خواست که تولید سلاح هسته ای را کاهش دهند.

او افزود: “بسیار خوب خواهد شد که اگر کاری انجام دهیم تا تولید سلاح هسته‌ای و نوسازی آن را توقف دهیم.”

آقای ترامپ نیز گفت که با دو کشور ابر قدرت دیگر، روسیه و چین روی این موضوع کار می کند تا با این دو کشور به یک توافق جدید هسته‌ای برسد.

در این نشست ترامپ افزود که بعد از امریکا، دومین قدرت هسته‌ای در اختیار روسیه است و کشور چین در ردۀ سوم قرار دارد و امکان دارد تا پنج سال آینده، قدرت هسته‌ای بیجینگ نیز افزایش یابد.

رئیس جمهور امریکا در ماه آگست سال روان به صورت رسمی از “پیمان نیروی هسته‌ای میان‌برد” و یکجا با کشور روسیه از آن خارج شد.

این پیمان در سال ۱۹۸۷ میلادی میان رونالد ریگن، رییس جمهور پیشین ایالات متحده و میخاییل گرباچف، رییس جمهور وقت اتحاد جماهیر شوروی امضا شد. هدف این پیمان، از بین بردن میزایل های با برد کوتاه و متوسط بود که قادر به حمل سلاح اتمی است.

گفته می شود که انجمن کنترول سلاح که یک نهاد غیر حزبی مستقر در ایالات متحده است، در حال حاضر نه کشور در سراسر جهان مجهز با اسلحه هسته‌ای است که شامل ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، انگلستان، پاکستان، هند، اسراییل و کوریای شمالی می شود.

بر اساس گزارش این انجمن، در کل حدود ۱۴ هزار سرگلوله هسته‌ای در جهان موجود است که تقریباً ۹۰ درصد آن در کنترول ایالات متحده و روسیه قرار دارد. و ازآن جمله ۹۵۰۰ سرگلوله هسته‌ای در اختیار نظامیان این نه کشور قرار دارد و قرار است متباقی از بین برده شود.