سازمان عفو بین الملل می گوید که در جریان اعفراضات روز پنج شنبه هفته گذشته در ایران ۱۰۶ کشته شده اند و احتمال آن می رود که آمار کشته شدگان به ۲۰۰ تن نیز افزایش یافته باشد.

عفو بین‌الملل، از حکومت ایران می‌خواهد که به حقوق معترضان احترام گذاشته و خدمات انترنتی را دوباره برای معترضان فراهم بسازند.

همزمان با آن، سازمان ملل متحد، نگرانی هایش را در پیوند به شلیک نیروهای امنیتی ایران در برابر معترضان بیان داشته است.

روپرت کالویل، سخن‌گوی بخش حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در این باره گفت: «ما عمیقاً دربارۀ گزارش‌هایی‌که نشان دهندۀه نقض قوانین و معیارهای جهانی در ایران استند، نگران استیم؛ به شمول شلیک مسقتیم در برابر معترضانی که از روز جمعه تا همین هفته به اعتراض‌های شان ادامه می‌دهند.»

بر اساس گزارش عفو بین الملل استان های خوزستان با ۳۵ کشته و کرمانشاه با ۳۰ کشته بیشترین شمار جان باخته را در این اعتراض ها داشته است.

سازمان عفو بین الملل خواستار “اقدام فوری” جامعه بین الملل از جمله سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا برای مسوول دانستن مقامات ایران درباره “کشتار غیرقانونی و سرکوب خشونت بار آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز” شده است.

اعتراض های گسترده در ۲۱ شهر ایران از جمعه شب ۲۴ عقرب و همزمان با اعلام افزایش قیمت تیل آغاز شد. کمتر از یک روز پس از آغاز این اعتراض ها اینترنت در ایران قطع شد. علی ربیعی، سخنگوی دولت و محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قطع اینترنت را به دستور شورای امنیت کشور عنوان کرده اند.