کمیسیون انتخابات در یک فیصله نام ای گفته است که ۱۳۷ هزار ۶۳۰ آرای قرنطین شده را با اعتبار اعلام کرده است.

کمیسیون انتخابات در این فیصله نامه گفته است که این آرا از سوی ریاست دارالانشای کمیسیون انتخابات و در حضور متخصصین ملی و بین‌المللی “تجزیه و تحلیل” شده و هیچ مشکلی نداشته اند.

پیش از این نیز برخی ستادهای انتخاباتی به شمول تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله، تکت انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و تکت انتخاباتی امنیت و عدالت به رهبری رحمت الله نبیل خواهان توقف باز شماری آرا شده بودند.

داکتر عبدالله عبدالله، رهبر تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی، هشدار داده بود که اگر افغانستان وارد بحران شود، مسؤول آن تیم انتخاباتی دولت‌ساز خواهد بود.

در فیصله نامه اعضای رهبری این کمیسیون آمده است: “در مورد تعداد ۱۳۷۶۳۰معلومات ثبت شدۀ بایومتریک که با رای‏‌دهندگان پروسس شده، تفاوت وجود دارد و بنا به مشکلات تخنیکی که توسط شرکت درمالوگ به وجود آمده بود، این معلومات دارای کدام مشکل خاص نمی‏‏ باشد.”

اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات همچنان در مورد ۱۰۲هزار و ۱۲ معلومات بایومتریک که از سوی شرکت درمالوگ خارج از زمان رای‌دهی گزارش شده و مسوولیت موثق‌بودن آن را نگرفته است، تصمیم گرفته اند.

اما رییس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که اختلاف در مورد شمار رای‌ها و همچنین تفاوت در زمان رای‌دهی، ناشی از چالش‌های فنی شرکت درملوک بوده و این شرکت مسوولیت ثبت دقیق زمان رای‌دهی را نپذیرفته است.