دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سه زندانی را که دو تن آنها متهم به قتل در افغانستان و سوریه بودند از بند رها ساخت.

به اساس خبر نامه کاخ سفید، سه نظامی امریکایی که «کلینت لورنس» و «متیو گلستاین» در افغانستان و «ادوارد گالاگر» عضو دیگر ارتش ایالات متحده در سوریه جنایات جنگی داشتند، مشمول عفو ترامپ قرار گرفته‌اند.

لورنس در سال ۲۰۱۲ میلادی در افغانستان به نیروهای خود دستور داده بود با سلاح سنگین به سه غیرنظامی موتوسایکل سوار افغان شلیک کنند. در اثر این اقدام، دو تن آنها کشته و یک تن دیگر شان دیگری مجروح گردیده بود. این نظامی امریکایی به ۱۹ سال حبس توسط محکوم شد که به حکم ترامپ از زندان آزاد گردید.

گلستاین نظامی دیگر آمریکایی متهم به کشتن یک شخص انتحاری طالبان در سال ۲۰۱۰ قرار بود ماه دیگر محاکمه شود، اما این دستور رئیس جمهوری آمریکا وی را از ادامه محاکمه رها کرد.

گالاگر سومین فرد نظامی آمریکایی که مورد عفو ترامپ قرار گرفت در مرکز پرونده‌ای جنجالی قرار داشت. او متهم به قتل بود اما در نهایت در یک فقره عکس انداختن با جسد یک جنگجوی داعش گناهکار شناخته شد که در نهایت منجر به خلع درجه وی شد.

دخالت ترامپ در محاکمه و محکومیت این نظامیان متهم به جنایت جنگی دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که یکی از مجریان شبکه محافظه‌کار و حامی ترامپ «فاکس‌اندفرندز» از وی درخواست عفو برای آن‌ها کرده بود.