شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اداره یوناما در افغانستان را به مداخله در امور انتخابات افغانستان متهم کرده است.

این شورا طی مکتوب رسمی به اداره یوناما نگاشته است که این نهاد در مسایل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جانب‌دارانه عمل کرده است.

در متن این مکتوب آمده است که هیات معاونیت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با فرستادن نامه‌ی به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و شکایت از رفتار یکی از کمیشنران این کمیسیون، عملکرد جانب‌دارانه‌ی به نمایش گذاشته است.

در عین حال شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی تویتر و فیسبک نیز شکایت کرده اند که دید‌گاه‌های منتقدانه آنها در پای اعلامیه و تویت‌های یوناما، حذف شده و اشخاص منتقد از دسترسی به صفحات اجتماعی یوناما در افغانستان، محروم گردیده اند.

این در حالی است که فعالیت‌های اخیر یوناما در افغانستان از سوی برخی حلقات سیاسی و همچنان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، مورد انتقاد قرار گرفته است.

اسدالله سعادتی، معاون دوم دستۀ انتخاباتی عبدالله عبدالله گفته است:

من فکر نکنم که یوناما در کلیت خود مسؤول این کار باشد؛ من فکر می‌کنم که چینل‌ها در آن‌جا فعال است و این چینل در کل جاها کار خودش را می‌کند.

این در حالی است که چندی پیش نوار صوتی از شینکی کروخیل، عضو دسته انتخاباتی محمد اشرف غنی و عضو مجلس نماینده‌کان همگانی شد که در آن از وجود شبکه‌ی مخصوص که در داخل یوناما به نفع دسته انتخاباتی دولت‌ساز کار میکرده است، سخن گفته شده بود.

در نوار صوتی که از طریق شبکه‌های انترنتی همگانی شده چنین آمده بود:

شینکی کروخیل، عضو مجلس نماینده‌گان افغانستان

سلام به همه اعضای محترم گروپ، جناب عبدالی صاحب و سایر همکاران. چینل که ما ساخته بودیم در داخل یوناما (بخش سیاسی ملل متحد)، آنها جداً مشوره داده اند که هرچه عاجل بیایید به یوناما و از مساله واقعه همان شب (شکستن قفل‌ها) دفاع کنید که اندکی بالای وضعیت ما/موقف ما تاثیر کرده است. برای اینکه طرف مقابل به کمیسیون اجازه نداده تا کارش را پیش ببرد و وضاحت بیشتر خواسته است. و ما باید دلایل قوی خود را داشته باشیم تا این موضوع را جداً رد کنیم. من برای جناب داوودزی صاحب هم پیام ماندم، نمی دانم جناب سلطان‌زوی صاحب می‌رود یا کدام کسی دیگر می‌رود اما دو سه نفر دیگر نیز همرایش برویم و این موضوع را به وضاحت با آن‌ها شریک بسازیم. و دلیل که این کار را نکرده‌ایم باید بسیار واضح باشد. بهرحال همین است دگه، باید یوناما را اطمینان دهیم که به کدام دلیل ما دراین قضیه دخیل نیستیم. منتظر جواب هستم که زمان ملاقات را با یوناما تنظیم کنم.

نوار صوتی مربوط به شینکی کروخیل، عضو مجلس نماینده‌گان افغانستان

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شد و قرار بود نتایج ابتدایی آن به تاریخ بیست‌وهفتم میزان منتشر شود، اما تا اکنون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان قادر نشده است که نتایج ابتدایی انتخابات را اعلام کند.