کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که روند باز شماری آرا در ۳۴ ولایت افغانستان متوقف شده است.

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات امروز (چهار شنبه ۲۲ عقرب) در یک فیصله نامه‌ای گفته است که باز شماری و تفتیش آرای محلات که صندوق های رای آن باز بوده و زیر کار قرار دارد از این حکم مستثنی است.

در این فیصله نامه آمده است: “روند تفتیش و باز شماری آرای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸، الی هدایت بعدی کمیسیون، متوقف گردد. تفتیش و باز شماری آرای محلات که صندوق های آن باز بوده که تحت تفتیش و باز شماری می باشند، از این حکم مستثنی است.”

پیش از این برخی ستادهای انتخاباتی به شمول تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله، تکت انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و تکت انتخاباتی امنیت و عدالت به رهبری رحمت الله نبیل خواهان توقف باز شماری آرا شده بودند.

داکتر عبدالله عبدالله، رهبر تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی، هشدار داده بود که اگر افغانستان وارد بحران شود، مسؤول آن تیم انتخاباتی دولت‌ساز خواهد بود.

از سوی هم اورنگ زیب، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری که قرار بود فردا (پنج‌شنبه، ۲۳ عقرب) اعلام شود، به دلیل تنش بر سر چگونگی بازشماری بیش از هشت هزار محل رأی دهی، به تعویق افتاده ‌است.