جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در گفتگو با طلوع نیوز گقته است که ایالات متحده امریکا از اقدام شجاعانه رییس جمهور محمد اشرف غنی برای رهایی سه تن از زندانیان طالبان حمایت می کند.

جان بس گفت گفت که این کار، نیرومندی نیروهای امنیتی افغانستان و نظام جمهوری اسلامی را نشان می دهد. وی ابراز امیدواری کرد که طالبان در پاسخ به این کار، زندانیان نیروهای امنیتی افغانستان و گروگانان غربی را رها کنند.

آقای بس گفت: «این واپسین گام در یک رشته گام‌های شجاعانه از سوی رییس جمهور غنی و حکومت افغانستان، برای پاسخ دادن به خواست اکثریت مردم افغانستان، برای صلح است. امیدواریم که طالبان، با حرکت انسان دوستانه رهایی زندانیان، به ویژه زندانیان نیروهای امنیتی افغانستان و گروگانان غربی، به این حرکت انسان دوستانه پاسخ دهند. اما بی توجه به چگونه‌گی پاسخ طالبان، ایالات متحده به حمایت نیرومندانه از حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان در دفاع از مردم این کشور و حمایت از جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.»

رئیس جمهور محمد اشرف غنی امروز (سه شنبه ۲۱ عقرب) در کنفرس خبری گفت: ”در مشوره نزدیک و همه جانبه با شرکای بین‌المللی افغانستان و مخصوصا ایالات متحده امریکا بخاطر زمینه سازی مذاکرات مستقیم با طالبان جهت دستیابی به صلح که خواست مردم این سر زمین است. تصمیم گرفتیم که سه تن از زندانیان طالب را که از کشورهای بیرون در همکاری نزدیک و همه جانبه شرکای بین‌المللی ما دستگیر گردیده و از مدتی بدین سو در توقیف خانه بگرام زیر نظارت دولت افغانستان بودند، به طور مشروط از بند رها سازیم”.

به گفته آقای غنی، این سه شخص شامل انس حقانی پسر جلال الدین حقانی، حاجی مالی خان فرزند مالی خان، عبدالرشید فرزند محمد عمر اند.