دفتر بین المللی حمایت از کودکان کشته شدن نه دانش آموز در ولایت ولایت تخار را محکوم کرد و خواستار متوقف شدن کشتار کودکان شده است.

دفتر بین المللی حمایت از کودکان روز (دوشنبه ۱۳ عقرب) در اعلامیه‌ای در پیوند به کشته شدن نه دانش آموز که در اثر انفجار ماین کنار جاده طالبان در ولایت تخار جان باختند گفت که کشتار و ضرب شتم کودکان در افغانستان را متوقف کنید. و عاملان این رویداد باید در برابر این کار شان پاسخگو باشند.

در اثر انفجار یک بمب جاسازی شده گروهطالبان در روستای طاهری ولسوالی درقد ولایت تخار نه کودک دانش‌آموز کشته شدند.

در این اعلامیه همچنان آمده است که از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ کودک در درگیری های افغانستان کشته شده و ۶۰۰ کودک دیگر نیز درنتیجه انفجار ماین کنار جاده جان باخته اند.

در اعلامیه این دفتر آمده است: “کودکان بدون هراس از کشته و زخمی شدن، باید بتوانند که به مکتب بروند.”

به گفته این دفتر، آینده صلح آمیز و پردستآورد برای افغانستان، متکی به حفاظت و آموزش کودکان این کشور است و تمامی طرف‌های درگیر جنگ باید به گونۀ فوری از کشتن و زخمی ساختن کودکان دست بردارند.

از سوی هم عاوف نوری سخنگوی والی ولایت عزنی می گوید که در عملیات نیروهاى هوایى حوالى ساعت ۰۲:۳۰ شب گذشته در مربوطات ولسوالى آب بند ولایت غزنى، یک کودک کشته شده است.

همچنان افراد مسلح ناشناس موتر سایکل سوار، امروز دوشنبه بالای یک مرد و یک کودک در حوزه دوم امنیتی در شهر کندهار گلوله باری کردند که در نتیجه، یک مرد کشته و کودک شدیدا زخمی شده است.