بربنیاد گزارش‌ها، رجب طیب اردوغان نامه‌ی دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا را که بصورت توهین آمیز و غیر دپلوماتیک نگاشته شده بود، به زباله دان انداخته است.

متن نامه‌ی دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا برای همتای ترکی اش رجب طیب اردوغان دو روز پیش از طریق شبکه های مجازی به دسترسی همگان قرار گرفت.

در نامه‌ی که به تاریخ نهم اکتوبر از سوی رییس جمهوری امریکا برای رییس جمهوری ترکیه ارسال شده بود، در آن با ادبیاتی به شدت توهین آمیز و دور از آداب دیپلماتیک رئیس‌جمهور ترکیه را «احمق» و «قلدر» خطاب کرده بود.

رجب طیب اردوغان پس از دریافت این نامه، آن‌را به زباله دان انداخته و در پاسخ به آن حملاتش را بر علیه نیروهای کرد در شمال سوریه آغاز کرد.

پس از بیرون شدن نیروهای امریکایی از سوریه، ترکیه نیروهای کرد را شمال سوریه هدف قرار داد.

تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر بیرون شدن نیروهای نظامی امریکا از سوریه، مورد انتقاد شدید در امریکا قرار گرفت. شماری زیادی از منتقدین اعضای حزب دونالد ترامپ اند.

مایک پینس معاون رییس جمهوری امریکا و مایک پامپیو وزیر خارجه آنکشور به روز پنجشنبه به انقره سفر کردند و در دیدار با رجب طیب روی مساله آتش بس در سوریه صحبت و گفتگو کردند.

آقای پینس به روز پنجشنبه اعلان کرد که ترکیه برای آتش بس ۵ روزه موافقت کرده تا نیروهای کرد از مرز ترکیه عقب نشینی کنند.

وی افزود که با این آتش بس، ترکیه دیگر مورد تحریم‌های بیشتر ایالات متحده امریکا قرار نخواهد گرفت.

در همین حال، دونالد ترامپ از نتیجه سفر مایک پینس و وزیر خارجه اش به انقره ستایش نموده گفت این نتیجه برای همه عالی است و به آن افتخار میکند.

ترامپ همچنان گفته است که با توجه به موافقت ترکیه به آتش بس، دیگر وضع تحریم بالای ترکیه ضرورت نیست.